Akce

2018/2019

ZÁŘÍ 2018

Nový školní rok - začalo to pohádkou - a jak jinak, než výletem do pohádkového města Jičína.

Pohádky mají rády nejen děti, ale i dospělí. Po seznamovacím týdnu, v kterém jsme se zaměřili  na pravidla soužití ve třídě, přivítali jsme Ondru a Mikuláška, kteří nastoupili do Mateřinky poprvé a zkrátka jsme se tak trochu rozkoukali po třídě i herně. A potom už hurá do práce. Děti přivítal kašpárek, seznámil nás se symboly pohádek - zvoneček, klíč, oříšek a drak. Společně s ním jsme se seznámili s Krkonošskými pohádkami, které se letos nesly ve znamení Jičína - "Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší". Když jsme si vše nastudovali, zjistili jsme, že Trautenberk navštívil i Jičín a chce sníst vajíčka od Krakonošovy sojky. Ihned jsme se vypravili na pomoc a opravdu jsme hnízdo zachránili. Museli jsme projít lesem kolem Sněžky a splnit úkoly, za každý splněný úkol jsme dostali perličku. Celkem jsme jich potřebovali pět. Nakonec jsme je navlékli na proutek a zapíchli kolem sojčího hnízda. Proutky pak chránily sojčí hnízdo před nepřítelem. A co jsme vše plnili? Vyrobili jsme si pohádkovou čelenku, ze dřeva panenku Madlenku, Aničce jsme vyrobili hrníček na čaj,  Kubovi jsme nařezali dříví na topení a nakonec jsme zvládli cestu přímo k sojčímu hnízdu. Překvapení na nás číhalo na každém kroku, bylo toho moc a my jsme si to hezky užili. S pohádkami se ještě neloučíme a hned ve středu k nám přijede do Mateřinky divadélko Úsměv, L.Frištenské. Už se těšíme!!!

Pohádka "O kamarádství" s divadlem Úsměv, s touto pohádkou si děti připomněly Pravidla soužití ve třídě s kterými jsme se postupně po celé září seznamovali. V pohádce se přesvědčily, jaké to je, když si děti nepomáhají, ubližují si, nudí se... Naštěstí to u nás v Mateřince známe jen z pohádky, děti jsou skvělými kamarády !!

Běh naděje - humanitární akci jsme i letos podpořili. Běh už nám jde na výbornou a zase jsme byli rychlejší...

HURÁ NA LED - BRUSLENÍ NÁM ZAČALO ! Pravidelné tréninky na ledu s panem Hamerským se dětem líbily a na bruslení se vždy těšily. Děkujeme panu Hamerskému za zprostředkování a odvoz bruslí. Už nám to všem jezdí !!!

ODPOLEDNE S RODIČI - DRAKIÁDA NA ZVIČINĚ - Letos se nás sešlo více a bylo na co koukat. Sobotní teplé odpoledne vyhnalo na oblohu daleko více draků než vloni. Děti s rodiči vypustili draky vzhůru a potom si i draky společně nakreslili. Ty nám potom zdobily šatnu v Mateřince.  Společné odpoledne jsme uzavřeli vyhodnocením a převzetím ceny za vlastnoručně vyrobeného draka. Na děti čekala i sladká odměna a naší odměnou byl úsměv na dětských tvářích z té záplavy barevných fáborků třepotajících se ve větru.              A hlavně šlo o to, aby  jsme se společně sešli a udělali si čas na své nejbližší.

MINITRIATLON - akce pořádaná DDM Jednička, kde si změřily síly  děti z mateřských škol. Děti si zazávodily v běhu, jízdě na koloběžce a hodu na cíl do koše - tam musíme ještě hodně potrénovat. Přesto jsme si odnesli diplom a cenu za 2.místo Kačky Hamerské v nejmladší kategorii. Gratulujeme.

BEZPEČNĚ DO ŠKOLY, ZE ŠKOLY, DOMA I NA HŘIŠTI - preventivní program pro děti, ve kterém se děti dozvěděly a vyzkoušely si, jak správně přecházet vozovku, že místo na hru je nejlepší na hřišti a ne na chodníku, jak cestujeme bezpečně v autě i na kole, koho přivoláme na pomoc ...my jsme si pozvali pana Urbánka z divadelní agentury BRNO. Pozvali jsme i žáky první třídy ZŠ Schulzovy sady, kteří nám s tím vším i pomohli. 

PODZIM A KRTEK - je název dalšího projektu enviromentální výchovy, Střediska SEVER, Pavučina, kde jsme jako Mateřinka zaregistrovány. Proto jsme si mohli krtka k nám do Mateřinky pozvat a on děti seznámil, jak je to se zvířátky na podzim, co je to vlastně příroda, která zvířátka zimu prospí a čím se živí, rozlišovaly stromy a jejich plody, zahrály si na veverky a nakrmily ježka. Na závěr nechyběla písnička a básnička a potom už hurá ven do té přírody ! V parku jsme nakrmili veverky, zanesli jsme jim oříšky a druhý den tam už oříšky nebyly. Jen ty veverky se na nás z povzdálí usmívaly.

VÝLETY DO LESA - hurá - jedeme do lesa - se ozývá Mateřinkou, protože to jsou naše nejoblíbenější vycházky. Les pod nemocnicí jsme si oblíbili už jen proto, že nás tam zaveze MHD a na toulky, pozorování, hry  ....,  nám zbývá dost času. Děti už tam mají svoje místečka a my všichni víme, jak se v lese chovat. V lese je krásně, jehličí voní, co les nám dává chceme vidět i slyšet. Nasbírané přírodniny v Mateřince využijeme, letos s nimi ozdobíme stromeček. A protože jsme v lese hosté, lesu i na oplátku pomáháme - zvířátkům jsme po celý podzim sbírali kaštany a žaludy, na Vánoce jim ozdobíme stromeček. Děti mají možnost pozorovat změny s každým ročním obdobím. Nyní na podzim se nám tam líbí nejvíce. A víte proč? Po zemi leží spadané listí a děti padají do měkkého.... 

PODZIMNÍ ÚKLID ZAHRÁDKY - "Podzim je tady, přišel do zahrady, tak jako vloni barvy jak v pohádce, kdo sel, sázel, ten ať sklidí, v zahradách plno lidí" . Děkujeme paní Noskové, mamince Románka, které jsme navštívili a s podzimním úklidem zahrádky jsme jim pomohli. Kompostovali jsme, plevelili, poznávali zeleninu na záhonku a také jsme si i trochu pohráli. Děkujeme.

KERAMIKA V MATEŘINCE     Práce s keramickou hlínou je lepší než s modelínou. Využíváme často a letos jsme stihli už několik výrobků - děti si vyrobily ptáčky, lístečky, ježky, stromečky a nyní jsme se pustili do práce s vánočním překvapením pro rodiče. 

JÓGA V MATEŘINCE -  Cvičíme v Mateřince a hlavně i v centru jógy pod vedením Lucie Pavelkové. Tam společně odcházíme ve čtvrtek a děti tuto změnu vítají. Hlavní přínos vidíme v tom, že se děti dovedou zklidnit, naučí se správně dýchat, procvičí všechny svalové skupiny, cvičení napomáhá správnému držení těla. Cvičení společně s říkadly děti baví a zároveň si procvičuií i paměť.

EXKURZE VÁNOČNÍ OZDOBY - bylo se nejen na co dívat, ale i vyprávění o výrobě, jak ozdůbka na stromeček vznikne bylo zajímavé a poučné. Dětem se exkurze moc líbila a v závěru si vyslechly i tajemství, které znají jen ony /paní učitelky si musely zacpat uši/, jak to je s tím Ježíškem? Jak se dostane pro ozdoby? Protože k někomu domů nosí i vánoční stromečky. Zeptejte se dětí, jestli Vám to prozradí.

ZAHÁJENÍ ADVENTU V MATEŘINCE - Advent /slovo latinského původu/ je příchod, očekávání příchodu něčeho zázračného a jedinečného. Nové rozměry v současné době dostalo čekání na příchod a navzdory tomu, že je Advent obecně spojován prioritně s materiálním obdarováváním, zůstalo alespoň čekání a těšení na prosincový čas. A právě v tomto období jsme se v Mateřince snažili dětem nabídnout to, co už v mnohých českých mladých rodinách bylo vyměněno za materiální blahobyt. Tuto příležitost jsme využili v nabídce činností vycházejících z českých tradic, prožitku, zážitku, úctě a sebereflexi, společného sdílení, těšení, hru i radost z obdarovávání... Vše začalo pozváním Lídy Helligerové /zpěvačky skupiny Schovanky/, která nás opět potěšila svými písničkami a pohádkou "Perníková pohádka". Následovalo zdobení perníčků, kdy si rodiče s dětmi vyrobili adventní perníkový věneček. A bylo co obdivovat, všem se práce vydařila a zapálením první adventní svíčky odstartoval Advent v Mateřince!

MIKULÁŠSKÁ BESÍDKA - "Čertí škola" . V Mateřince jsme postavili peklo, děti jsme proměnili v čertíky a nácvik na besídku mohl začít. Pásmo básní, písní, tanečků mohli rodiče, prarodiče, sourozenci.... shlédnout a obdivovat. Děti se moc snažily a tak si zasloužily velký potlesk. Důležité je, že se zapojily s velkým zájmem a "Na besídku" si hrály ještě další celý týden. Vyvrcholením celého odpoledne byl příchod Mikuláše, čerta a anděla, kteří si nás našli a děti obdarovali - samozřejmě za básničku, za písničku. 

VÁNOCE S ROLNIČKOU - to byl název hudebního pořadu, který nám zahrálo hudební divadélko Trsátko z Hradce Králové. Postupně děti provedl českými tradicemi od svatého Martina až do příchodu Tří králů. Největší úspěch sklidila píseň "Vánoce, Vánoce přicházejí..", děti si zazpívaly, zatancovaly a putování adventním časem v podání Jany Hryzlíkové a Josefa Zámečníka se nám všem moc líbilo.

VÁNOČNÍ BESÍDKA - ČEKÁNÍ NA JEŽÍŠKA - protože se konec roku rychle přiblížil, přišlo to hlavní - jestlipak nás Ježíšek navštíví? Napsali jsme dopis, kde jsme vyjmenovali naše přání /položili na okno/ a už jenom čekali. Ale trochu jsme se obávali - dopis tam ležel celý týden a tak jsme měli dost času popřemýšlet, co je asi špatně, v čem máme rezervy a co napravíme. A potom už konečně byl tu. Děti byly překvapené, že pod stromečkem našly i dárky, o které jsme si nenapsali a tak se přesvědčily, že Ježíšek opravdu vše vidí, protože to byly dárky, které jsme moc potřebovali. Vánoční besídka ale nebyla jen o dárcích, vyzkoušeli jsme si tradiční zvyky - pouštěli jsme lodičky, házeli bačkorou, rozkrojili jsme jablíčka /byla všude hvězdička/ a celé dopoledne a po celý zbytek roku jsme zpívali koledy, pozorovali výzdobu v oknech domů, výloh obchodů, postavili jsme si Betlém a mlsali cukroví od maminek. Děkujeme rodičům, že Ježíšek si vzpomněl i na paní učitelky. V krásné atmosféře, klidu a pohodě se nesl celý adventní čas v Mateřince. 

Tříkrálová sbírka v Mateřince - odstartovala nový rok. Na Tři krále o krok dále... a tak podobně - v podobě Tří králů jsme obešli celé město, popřáli všem hodně zdraví, štěstí, dlouhá léta a opravdu nám udělalo radost, že jsme na tvářích lidí kolem nás viděli úsměvy, dojetí a dokonce jsme si i vykoledovali - nakoupili jsme ptačí zob pro ptáčky a pravidelně jim v parku přes zimu přilepšujeme. Děkujeme.

 Naše tělo, naše zdraví - to nás baví. V týdenním projektu jsme si zopakovali co uděláme, abychom rostli zdravě. Protože děti projevily velký zájem a doslova hltaly všechny informace, na závěr jsme se vypravili do Hradce Králové na interaktivní výstavu - MOJE TĚLO -. Zde si ověřily svoje vědomosti, uplatnily své poznatky a mnoho dalších informací získaly. První zastávka byla v mozku - kam jsme všichni zalezli a řídili naše tělo z pohledu smyslů - hmatu, sluchu, čichu, zraku. Na druhé zastávce jsme se seznámili s tělem- kostrou, svaly, vnitřními orgány a rentgenem. Kostra se dětem líbila a proč hýbeme končetinami, hlavou, trupem - už také víme - máme klouby, vazy. Bez kostry by z nás byli hadrové panenky. Na dalším stanovišti jsme se zastavili u srdce a dětem se moc líbilo jak bije. Proč ho v těle máme? Jak putuje krev v našem těle přes srdce - to vše jsme viděli. Nechyběla zastávka s dýchací soustavou - jak pracují plíce si děti vyzkoušely.  Zeptejte se dětí, jak je to s trávicí soustavou - to bylo smíchu - co myslíte, že se jim líbilo nejvíce? A nakonec se děti sešly na operačním sále a operovaly - a nebylo to vůbec jednoduché - no, nechtěla bych být v roli pacienta!!?

Masopust držíme - nic se nevadíme, pospolu... KARNEVAL V MATEŘINCE - začalo to návštěvou Muzea - Od Masopustu po Velikonoce. My jsme si výstavu rozdělili na dvě návštěvy a na ty Velikonoce se zaměříme, až se skutečně přiblíží. Prošli jsme výstavu a dozvěděli se, proč Masopust slavíme, jaké masky potkáme, co je to zabíjačka a co to znamená půst. Potkali jsme i Morenu, kterou si ve školce také i letos připravíme. Na závěr si děti vyrobily masky pejska a hurá do školky na oběd. Po celý týden jsme si na Masopust hráli, vyrobili jsme si jitrničky, koláče, shlédli pohádku z cyklu "Chaloupka na vršku" - Jak to bylo o Masopustu, naučili jsme se básničku........ a na konci týdne nás čekal karneval - dopoledne plné her a soutěží. Děkujeme rodičům za spolupráci.

Jaro je tu a slaví svátek - samozřejmě jsme slavili příchod jara a Velikonoce. I letos jsme se rozloučili s paní Morenou, barvili vajíčka, vyráběli přáníčka.... Hlavně ale jsme využívali počasí k delším vycházkám do přírody, pozorováním, objevováním nového, na pomoc jsme si pozvali i krtka, který nás již jednou navštívil - ze střediska ekologické výchovy s programem - Čistá obec, čisté město... Děti mu pomohly vyčistit okolí rybníčku, poradily kam s odpady a jak šetřit naší přírodu, kterou máme rádi. 

 

2017/2018

ZÁŘÍ 2017

Neseme Vám noviny, skončily už prázdniny. 1. září jsme slavnostně otevřeli MATEŘINKU, kde jsme se sešli a přestřihnutím pásky vše mohlo začít. Kapacita MATEŘINKY byla okamžitě naplněna a nás těší Váš zájem. Děti se sešly ve věkovém složení 2 - 5 let, celkem máme zapsáno 10 dětí. V našem výchovném programu se tak můžeme plně věnovat všem dětem, vycházíme z dětské volby, zvídavosti a potřeby objevovat. Našim cílem je dětem zajistit pocit bezpečí, vytvářet motivující prostředí a přátelskou atmosféru, rozvíjet pohybové, estetické a komunikační dovednosti dětí. No a co by to bylo za slavnostní otevření, zahájení provozu MATEŘINKY bez pořádného občerstvení a dárku na památku.  Děti si pochutnaly nejvíce na indiánkách a domů si /kromě jiného/ odnesly pamětní list. Těžko dětem rodiče vysvětlovali, že do školky půjdou zase až  v pondělí. 

Druhou, velkou společnou akcí byla naše účast v Běhu naděje. Humanitární akcí, kterou pořádal DDM Jednička jsme podpořili výzkum nemoci rakoviny. Stali jsme se nejmladšími účastníky této akce a děti to zvládly na výbornou. Běžely jak o závod a paní učitelky měly co dělat, aby jim stačily.

Závody nás baví, soutěžíme, sportujeme, vždy i něco vyhrajeme !! Jedním takovým závodem byl "Běh spadaným listím". Tadeáš Ulvr získal 2.místo, Honzík Štefáček 3.místo z celkového pořadí 13 dětí v I.kategorii  ze všech MŠ našeho města. Patří jim velká gratulace.

Tajemství podzimního lesa - název výtvarné soutěže konané DDM, které jsme se zúčastnili a z celkového počtu 78 prací jsme získali 3.místo - s Podzimníčkem od Tadeáše Ulvra v kategorii MŠ. Gratulujeme.

Drakiáda na Zvičině. Jedno sobotní odpoledne jsme se sešli s rodiči a dětmi na Zvičině. V MATEŘINCE jsme vyrobili draka a hurá na kopec. Vybrali jsme si ten nejvyšší v našem okolí a závody draků mohly začít. Akci pořádal DDM u příležitosti ukončení letní turistické sezóny Podzvičinsko. Hrála hudba, mlsalo se a dokonce vše pozoroval drak z pohádky, který procházel mezi dětmi. Nebáli jsme se ho, vyfotili jsme se a potom už jen čekali na výsledky. A hurá - získali jsme DIPLOM za vlastnoručně vyrobeného draka. To bylo ale krásné odpoledne. Děkujeme rodičům za spolupráci a účast.

Martin jede na koni, všichni se mu pokloní. Pošlete tu zprávu dál, že už přijel bílý král. V MATEŘINCE  se zajímáme o naše tradice a nechyběl příjezd Martina na bílém koni. Nejenže známe tuto tradici a děti už vědí, proč pečeme husu právě na Martina, ale dozvěděly se i o dalších pranostikách - vyrobili jsme si sněhové vločky /práce s nůžkami nám moc nejde - budeme trénovat/, na Martina jsme si zahráli, zacvičili, naučili jsme se písničku o koníkovi, shlédli jsme pohádku "O koníkovi Ferdovi", koníky a husy jsme si namalovali a koníky si děti vyrobily - odjely na nich domů. Ale na závěr jsme si na Martina opravdu zahráli a naše poznatky jsme uplatnili při návštěvě městského útulku, kde jsme se o koníky postarali, vyhřebelcovali, nakrmili a nakonec se děti povozily. Zvládly to úplně všechny.

Od svatého Martina nám zbývá už jen kousek do Vánoc a v době adventní se snažíme pro děti připravit takový program, aby jim čas pěkně ubíhal. Podle adventních kalendářů, kde na děti čekala drobná překvapení až po pohádkový adventní kalendář - s pěknou pohádkou před spaním děti sledovaly blížící se Vánoce. Advent jsme zahájili v Mateřince společným výletem s rodiči a vypravili jsme se na zámek, kde jsme se společně do doby adventní naladili. Stali jsme se prvními návštěvníky večerní prohlídky v Hrádku u Nechanic, kde na nás dýchla nádherná atmosféra. Hned u vchodu nás přivítali andělé a společně jsme si připomněli, jak se slavily Vánoce dříve,  s lidovými tradicemi, zvyky a pořekadly. Kouzlo Vánoc se nám tak trochu vytrácí - je to hlavně i počasím, chybí nám bílý, jiskřivý sníh, obchody jsou přeplněné zbožím, úbytek denního světla nám nahradí elektřina. Těžko si dnes  dovedeme představit, jaké pocity museli lidé dříve zažívat v souvislosti s nedostatkem denního světla během zimy. Toto období v lidech vyvolávalo čas k zastavení, rozjímání, zklidnění - nebylo kam spěchat. Je to velká škoda, že naše současná podoba Vánoc sklouzla do materiální honby za dárky, dobrým jídlem a pitím. I u nás v Mateřince se hodně pracovalo, připravovali jsme se na příchod Mikuláše a nakonec i Ježíška. Začalo to velkým úklidem, výzdobou, ustrojením stromečku na náměstí. Vyrobili jsme přáníčka pro své nejbližší, v keramice si děti vyrobily čerty, svícny a zvoneček. Hlavně začalo velké fotografování - jako dárek pro rodiče. Společnou andělskou fotografií jsme vykouzlili úsměv na mnoha tvářích kolem nás. Příchod Mikuláše s čertem a andělem už tak veselý nebyl, ale nakonec si všechny děti dárek od Mikuláše vzaly a slibovaly..... Protože čas rychle ubíhal, napsali jsme dopis Ježíškovi, ozdobili stromeček ve třídě a nezapomněli jsme ani na zvířátka. V parku jsme ozdobili stromeček ptáčkům a veverkám, do útulku jsme zanesli dobroty pejskům a koníkům.  A potom už nastalo velké očekávání - zda ten Ježíšek přijde?? A přišel a udělal nám radost. My jsme na oplátku potěšili rodiče - odpoledním vystoupením na vánoční besídce. Popřáli jsme si hlavně zdraví, pohodu a klid v době vánoční a v novém roce nashledanou !

My Tři králové jdeme k Vám, štěstí, zdraví vinšujeme Vám. Po vánočních prázdninách jsme se sešli v plném počtu a děti se nám svěřovaly se zážitky. Všude v rodinách naděloval Ježíšek, děti byly plné dojmů a nás těší, že se do školky dostavily radostně a už se prý nemohly dočkat. Vyrobili si královské koruny a za Tři krále se přestrojily. Ve spolupráci s rodiči jsme navštívili jejich pracoviště a tak jsme si i hodně vykoledovali. Všem kolemjdoucím jsme popřáli hodně zdraví, štěstí, dlouhá léta. Děkujeme rodičům za spolupráci a o tom, co si koupíme za získané korunky se hned v pondělí poradíme. Komu můžeme pomoci? Komu uděláme radost? Nechte se překvapit.

KAŠPÁRKOVÁNÍ - po návštěvě Muzea na výstavě "Ze života loutek" jsme se zúčastnili soutěže, kterou Muzeum vyhlásilo pro všechny návštěvníky této výstavy. Museli jsme splnit a vyřešit úkoly, které na nás čekaly už ve výstavní síni a potom i ve školce. Vyrobili jsme společnými silami KAŠPÁRKA, který nás provázel celou soutěží. A VYHRÁLI JSME. Ceny jsme převzali v MATEŘINCE, kam jsme pozvali pracovníky Muzea. Děkujeme za milou návštěvu a ceny, které nám přinesli. Výstava se nám moc líbila a už se těšíme na další.

KARNEVAL ve školce jsme zahájili na konci ledna, kdy nám venku počasí vůbec nepřálo, zima nepřicházela a tak jsme se místo radovánek na sněhu, radovaly ve školce. Přípravy na karneval probíhaly celý týden. Nejprve jsme se seznámili s tradicí Masopustu, pracovali jsme s knihou Český rok, vytvořili jsme z modelíny jitrnice a koláče, vyzdobili třídu a děti si vyrobily šaška z nafukovacího balónku, které nám zdobily třídu. Potom už přišel čas na karnevalové veselí, tanec, soutěže a hry. Pozvali jsme rodiče, sourozence... na setkání s muzikanty, které jsme pozvali k nám do Mateřinky. O zábavu se postarala agentura BRNO, Ivan Urbánek, který bavil nás všechny poslední den karnevalového veselí. Děkujeme rodičům za spolupráci.

NÁVŠTĚVA ZUŠ - od karnevalového veselí a po návštěvě muzikantů jsme se společně s dětmi zamysleli, co vlastně musíme udělat pro to, aby se z nás muzikanti stali. Hodně jsme se dozvěděli už od pana dirigenta a skladatele Ivana Urbánka při návštěvě v Mateřince. My jsme se ale vydali na návštěvu do té velké školy, kde se děti učí hrát na hudební nástroje. U dveří nás už vítala paní zástupkyně Vladimíra Matušková s paní ředitelkou Mgr.I.Černou. Připravili pro nás krásný, naučný dopolední program, kdy jsme se seznámili s prostory školy, poslechli jsme si i žáky ZUŠ s hrou na flétnu a akordeon. Pan učitel Jan Prouza děti seznámil s nástrojem a hrou na akordeon podrobněji, dokonce si děti vše vyzkoušely. Pan učitel  Stanislav Bihari dětem zahrál na violoncello a Alex se rozhodl vyzkoušet hru na něj za každou cenu. Nakonec jsme si i zazpívali české národní písničky. V učebně žesťových nástrojů jsme mezi dětmi objevili i talenty, kterým se podařilo na nástroje zahrát. Vyzkoušely si trumpetu, bicí nástroje, lesní roh a poslechly si hru na kontrabas. Velký úspěch měla návštěva tanečního sálu, kde jsme viděli mažoretku, baletku a vše jsme si samozřejmě vyzkoušeli. Ve výtvarné dílně si děti namalovaly obrázek úhlem,  jeden jsme věnovali panu učiteli Prouzovi. Potom již nastal čas rozloučit se, plny zážitků a krásně stráveného dopoledne jsme spěchali na oběd. Mńam. Moc děkujeme vedení školy za spolupráci, za naučný program, který se nám všem moc líbil.

TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE... název projektu, ve kterém jsme se snažili dětem přiblížit práci a řemesla nás dospělých. Jak jinak, než prožitkem, kdy jsme práci pozorovali, v námětových hrách děti  ve školce své postřehy a znalosti uplatnily, o řemeslech jsme si před spaním pravidelně četli, naučily se  písničky a básničky - nejvíce se dětem líbila Kominická. Děti si postavily komín  z krabic a také ho i pořádně štětkou vyčistily. Řemeslům jsme se věnovali i ve výtvarných chvilkách, pracovních listech a troufám si říci, že děti získaly mnoho poznatků a už mají jasno - "Čím budu, až vyrostu?"  Společně jsme navštívili kováře, švadlenu, kuchaře a kuchařky, prodavačky, muzikanty a dirigenta v podání herce pana Ivana Urbánka, učitelé v ZUŠ. Tímto ještě jednou  všem děkuji, že nám umožnili s dětmi navštívit jejich království a přejeme ať se daří, ať nás všechny práce baví- protože my už víme, že "BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE".

SNĚHULÁK -  na toto téma byla vyhlášena soutěž DDM Jednička, které jsme se zúčastnili. Vyrobili jsme společnými silami sněhuláka z natrhaných papírků, které děti lepily na nafouknuté balónky. Sněhuláka jsme postavili na lyže a poslali do Jedničky na výstavu. A hurá - vyhráli jsme 2 místo. Teď nám zdobí třídu, ale dlouho Už nebude, protože "MY UŽ VŠICHNI TRALALA, STARTUJEME DO JARA".

Sportovcům my fandíme, k tomu ještě cvičíme - ano, ano - OLYMPIÁDA VE ŠKOLCE. Protože jsme našim sportovcům fandili, počítali medaile a hlavně jsme i sportovali - začalo to všechno tím, že jsme se postupně seznámili s mapou světa, složili jsme si velké puzzle, využili jsme globus a olympijské kruhy jsme si namalovali. Potom už nás zajímalo, kde se tolik sportovců vzalo? Odkud přijeli?  Protože víme, že zúčastnit se mohli jen ti nejlepší. A proto ty barvy kruhů, děti se seznámily s jednotlivými kontinenty a vy se jich můžete zeptat, jakou barvu má Evropa, v které žijeme? A jakou Austrálie, kde jsou ti klokani? A co Amerika - kde žijí i Indiáni? A zbývá ještě Asie a Afrika - kde žijí černoši....Naučili jsme se básničku - Modrá, černá, červená, k tomu žlutá , zelená - co to všechno znamená? A to vše probíhalo formou metody NTC - Mensa, která nám napomáhá si vše zapamatovat, naše hlavinky nastartovat, aby nám to myslelo  ještě lépe než teď, hlavně ve škole. 

Školička bruslení probíhala v Mateřince v měsíci ledna a února a zapojily se skoro všechny děti. Někdo stál na bruslích úplně poprvé a my jsme se nestačili divit, jaké pokroky děti dělaly a jak vše s nadšením zvládaly - i když zpočátku se nacházely více na zemi, než na bruslích. Děkujeme tatínkovi Kačenky Hamerské za pomoc, vedení a odvoz. Už teď si vytipoval děti na hokej a nás to samozřejmě moc těší. Nemohli jsme si proto nechat ujít vystoupení lední revue "Lotrando a Zubejda". Všem zúčastněným patří obrovský dík, je to spousta hodin nácviku a dobrovolnictví, bez kterého by nic takového nebylo možné uskutečnit. Dětem se pohádka líbila a hlavně dokázaly ocenit, jak je důležité nevzdát se a pilně trénovat. 

Morenu pryč neseme, už ji tady nechceme, už nemůže choditi, musíme ji nositi... Morenu jsme vyrobili z papíru, protože jsme vsadili na jistotu, aby pěkně hořela a už se k nám znovu nevrátila. Po zapálení a za velkého křiku skončila v Labi a dlouho jsme pozorovali, jak od nás odplouvá - do moře? Tak snad se už nevrátí a přijde tolik očekávané jaro, které brzy slaví svůj svátek Velikonoce. A tak honem zpátky do školky, čeká nás mnoho práce.

SAFARI PO SAFARI, TRADIČNÍ PUTOVÁNÍ SE ZOO ZA POZNÁNÍMjsme si nemohli nechat ujít, protože máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá a ZOO navštěvujeme moc rádi. Děti zvládly celou trasu dlouhou 6 km a samozřejmě zbyl čas i na dětské hřiště. Úkoly děti plnily po celou cestu a odměna ve formě medailí a časopisů je potěšila. 

Čáry, máry, ratata, ať jsou z Vás dnes košťata... kouzla se podařila a tak jsme se sešli na pahorku v parku, kde na děti čekalo zábavné dopoledne plné her, soutěží a kouzel. Vše začalo už od rána ve školce, kde jsme se naučili zaříkávadlo, nasedat a létat na koštěti, s košťaty jsme si zacvičili a odletěli do parku. Děkujeme rodičům za krásné kostýmy, které dětem připravili.

Vyšli jsme si na med... s jarním obdobím se nám park mění před očima stále více, kvetoucí stromy a keře lákají včelky a hmyz, který rádi pozorujeme. A těch sluníček - pampelišek na zemi. Vyrazili jsme na sběr a pěkně podle receptu jsme nasbírali 400 květů / děti počítaly po 10/ a ve školce jsme se pustili do práce. Pampelišky jsme vykoupali ve dřezu, naložili do hrnce, přidali jsme citrón a cukr, a vařili. Druhý den jsme mlsali a moc nám chutnal. Sladíme si čajík a jogurt s mixiíkem. Mňam.

Lesy slaví také svůj svátek - nenechali jsme si ujít oslavu a les jsme navštívili. Autobusem jsme dojeli do Hájemství, kde na nás čekalo plno překvapení, zážitků, her, soutěží a poznatků. Seznámili jsme se s ptáčky a jejich bydlením, ochutnali uvařené, bylinkové čaje / jahodník, kopřiva, smrček.../, děti se svezly na koních, uklidily od odpadků kousek lesa, seznámily se s Baronem - tažným koněm, prohlédly si traktor, pozorovaly práci s motorovou pilou a mnoho dalšího. To bylo krásné dopoledne. 

Svátek rodiny - pozvání do Mateřinky  přijali rodiče, prarodiče, kamarádi, sourozenci... a vše mohlo začít. Poslali jsme Barunku napřed, aby všechny uvítala, drželi jsme ji palce, aby to nespletla. Uvítala všechny, hlavně také děti, dlouho ale nepovídala, protože čas letí. Popřála Všem krásný den, aby se jim líbil ten náš program malý, s láskou jsme ho pro ně připravili. Zahráli jsme si na kytičky, na děti a rodiče, nechyběly básně a písně, pohádka i taneček, nakonec i malý dáreček.

Návštěva zvířecích maminek - kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, kočky mají koťátka .... to už všechno víme, ale jak se o ně postaráme ? Jak to dělají zvířecí maminky? Navštívili jsme městský útulek a vše jsme pozorovali, kůzlátka jsme si i pochovali, pomohli jsme s úklidem, děti jim navezly slámu a nakonec je i nakrmily. Malá kůzlátka a jehňátka byla roztomilá, některá trochu i divoká, jako všechna mláďátka. Ty naše jsou nejhodnější po obědě na lehátku. A už honem na oběd, vrátíme se zase zpět. 

A hurá na výlet...pojedeme do pohádky do Hradce, bude velká legrace!! Navštívili jsme divadlo Drak, pohádku "Včelí královna" , protože si v našem třídním plánu o včeličkách povídáme. Pohádka se nám líbila, protože v této pohádce herci použili mnoho zvukových, světelných efektů, vše se odehrávalo v úle, zopakovali jsme si tím život a úlohu včeliček, k čemu mají žihadla, kdy je použijí, co je nejlepší na zmírnění bolesti při bodnutí, co se potom stane s včeličkou? Jak poznají včelky vetřelce? A kdo klade vajíčka? Nakonec se nám včelí královna představila a byla nádherná. Po pohádce si děti návštěvou Labyrintu na nové scéně vyzkoušely roli režiséra, herce, zvukaře, prohlédly si mnoho loutek, mohly loutky přestrájet, v bludišti zase bloudit, ale cestu zpátky našly všechny a už honem k autobusu do školičky na oběd. Cestou jsme se zastavili na kafíčko, na limču, děkujeme panu Vopálkovi /řidičovi autobusu/ za občerstvení, na které nás pozval. To byl ale krásný den ! 

Sportování - to nás baví... dopoledne strávené na stadionu byla správná volba. Všechny děti se se zájmem zapojily a měly možnost vyzkoušet si i takové sporty, které znají pouze z obrázku nebo televize. Vše začalo rozcvičkou, zahřáli jsme svaly a už hurá na to. Postupně jsme obešli stadion, kde jsme si vyzkoušeli - hod do dálky, skok z místa, vrh koulí, házení oštěpem, diskem, šipkami, skákání v pytli, překážkové dráhy, běh přes překážky, skok na trampolíně, box, přetahování s lanem, golf, kuželky.... Děti byly ve svém živlu a samozřejmě chtěly stihnout co nejvíce. K tomu všemu vládla na stadionu fair play nálada a i když se někomu něco nepodařilo, vůbec nám to nevadilo. My už totiž víme, že za úspěchem stojí  vytrvalost, píle - zkrátka -  Bez práce nejsou koláče.

Cool fest 2018 - Studentský festival jsme si nenechali ujít a vypravili jsme se na pohádku "Opička Žofka", humornou pohádku Miloše Macourka o zvířátkách, které mají starosti - s návštěvníky, kteří jim nedají pokoje.  Děkujeme studentům Mezinárodní konzervatoře Praha za pěkné vystoupení, plné písniček, ale i poučení. Divadlo se hrálo venku v přírodě a děti si po celou cestu do školky vypravovaly své zážitky. Někomu se líbil slon, jinému klokan... nám program pěkně zapadal do třídního plánu, kdy jsme celý týden věnovali zvířátkům - právě ze ZOO. A ještě něco na závěr - je fajn mít okolo sebe tolik mladých lidí, zapálených pro svou práci, bylo nám s nimi moc dobře.

"Celé Česko čte dětem" - do projektu jsme zapojeny od začátku školního roku a přečtené knihy zapisujeme poctivě do čtenářského deníku. Nyní probíhá vyhodnocení celého projektu - hlavně čtenářských deníků v knihovnách na celém území ČR. Tak jsme se též vypravili do knihovny, kde jsme potkali princeznu, která nejen vše zkontrolovala, ale přečetla nám i pohádku a nakonec nám za vzorný deníček / s namalovanými obrázky od dětí/ darovala knihu. Děkujeme.

"Bejby olympiáda" - zúčastnili jsme se jednoho červnového dopoledne v DDM - vše začalo slavnostním nástupem, zapálením olympijského ohně a slibem. Následovalo 6 disciplín, kde se naše družstvo snažilo o co nejlepší výsledky v hodu do dálky, hod na koš, skok do dálky z místa, běh na 20m, překážková dráha, kriket /tady musíme ještě hodně potrénovat/. Stali jsme se nejmladšími účastníky olympiády, protože byla vyhlášena pro děti od 5 let. Přestože se děti moc snažily a patří jim velká pochvala, na vítězství to nestačilo. Ale má to jednu velkou výhodu - za rok už budou chytřejší, silnější a určitě úspěšnější. 

Přiblížil se konec školního roku a v Mateřince se nejen bilancovalo, ale hlavně i slavilo. Mateřinka slavila své první narozeniny a všichni jsme si to pořádně užili. Nechyběla výzdoba, pozvánky, dárečky a samozřejmě i dobroty. A co by to bylo za oslavu bez pořádné písničky. Pozvali jsme tedy Lídu Helligerovou, která ve svém představení poslala děti na prázdniny za dědou a babičkou. Jenže, než mohly děti odjet, čekala nás ještě jedna povinnost - rozloučit se s našimi předškoláky - Emilkou a Bárou, které nastupují po prázdninách do školy. Musely se ale ovšem vypořádat s nezvanou návštěvou, která k nám zabloudila, s čarodějnicí Elvírou. Nakonec  vše dobře dopadlo, holčičky jsme pasovali na školačky a hurá na prázdniny. Pochutnali jsme si na dortu, koláčích, ovocných pohárech, chlebíčcích ... -, zkrátka vše, co by  na pořádné oslavě nemělo chybět. Byl to rok plný zážitků, her, radosti a výletů, podpory ze strany rodičů a příznivců naší Mateřinky. Všem moc děkujeme a přejeme dovolenou plnou sluníčka, pohody a odpočinku. 

Prázdninové indiánské léto v Mateřince si děti i my učitelky z Mateřinky hóóódně užily. Nejenom, že se děti seznámily s životem Indiánů, zemí - kde bydlí, pracovali jsme s mapou, interaktivní tabulí, na Indiány jsme si i zahráli a nechyběl karnevalový týden, hledání pokladu, plavba kánoí ... .  Počasí nás přímo vybízelo prožít prázdniny venku, v přírodě, na hřišti i v parku. Naše výlety se vydařily, nejvíce se dětem líbily návštěvy Za vodou, kde našly i ten poklad. Samozřejmě nechyběla ani koupačka a opalovačka. Děkujeme i touto cestou paní Bořkové, která se o nás hezky starala.

TOP