Akce

 

 

 

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

Září v novém školním roce byl pohádkový, tak trochu si chceme vynahradit covidovou karanténu. Děti přivítal v Mateřince tygřík Péťa v podání J.Vlčkové, dlouholeté herečky divadla Drak HK. Pohádka plná dobrodružství, spolupráce, kamarádství. A o to u nás jde. Aby nám všem bylo v Mateřince dobře, abychom se měli rádi a byli kamarádi.

 Letošní podzimní dny nás doslova zvaly do přírody, která se zbarvovala do nádherných barev přes žluté až oranžové listí, červené šípky a jeřabiny, krásně hnědé, lesklé kaštany a žaludy... bylo se zkrátka na co dívat, pozorovat a hlavně i sbírat. Pro veverku jsme navlékali korále a vyráběli ozdoby na vánoční stromeček. Samozřejmě jsme společně navštěvovali les, sbírali houby a stavěli domečky pro skřítky. Do lesa se vracíme moc rádi a to ve všech ročních obdobích.

Návštěva Hankova domu s pohádkou Čert a Káča" nás tak trochu naladil na předvánoční čas a vše, co jsme se na podzim naučili, jsme předvedli rodičům na podzimní besídce. Představení mělo samozřejmě úspěch nejen u rodičů, prarodičů, ale i kamarádů ze školy, kteří se k nám přišli podívat a zavzpomínat.Vyhlásili jsme soutěž "O nejhezčí hallowenskou dýni" a sešlo se jich opravdu dost. Losování se zúčastnili všichni přítomní a nejhezčí dýně byla oceněna. Odměnu si samozřejmě odnesli všechny za účast v soutěži, bylo moc těžké, vybrat tu nejhezčí. 

Nezapomínáme také na naše zdraví, plníme program Skutečně zdravé školy, děti si samy připravily pomazánku z červené řepy a to byla pochoutka.

A už hurá za zvířátky do ZOO. 

Zahájili jsme i kroužek Angličtiny, plavání a už se těšíme na lyžování. 

Moc se nám líbila velká, výpravná pohádka "Princezna se zlatou hvězdou na čele" v Hankově domě, kde jsme již mohli obdivovat nádhernou vánoční výzdobu. Přiblížil se čas Barbory, Mikuláše a s tím i velká nemocnost v naší školce. Adventní čas nám pomohl zahájit pan Zámečník s hudební pohádkou "Vánoce s rolničkou", divadlo Trsátko HK. Nádherné povídání o Vánocích plné písní, koled.  Mikulášskou besídku, kterou jsme s dětmi nacvičili a na kterou jsme se moc těšili se bohužel ani na druhý termín nepodařilo zahrát. Koleda od Barbory a nadílka od Mikuláše na děti čekala v Mateřince a v čase vánočním se nám děti uzdravily. 

A konečně přišla zima, ale jen na chvíli. První sníh jsme společně uklidili a postavili prvního sněhuláka, který nám bohužel vydržel jen pár dnů a zima odešla. Vánoce na blátě, tak jak je bohužel už několik let známe. Ale co s tím, hlavně že se přiblížil čas vánoční a s tím i příchod Ježíška. A přišel... , slavnostní tabule stolu nás svedla dohromady a tak jsme si společně připomněli vánoční zvyky, poslouchali a zpívali koledy a ochutnávali cukroví od maminky. Moc děkujeme rodičům za sponzorské dary, kterými přispěli na nákup hraček pod stromeček. 

Začal nám nový rok a  "Na Tři krále o krok dále" a my jsme se po tříkrálové sbírce vydali do světa. Přijali jsme pozvání od našeho kamaráda tučňáka Oty, seznámil nás s jeho způsobem života, dokonce nás navštívilo divadlo v Mateřince s pohádkou Tuč a Ňák, od divadelní agentury HK. Nakonec jsme se vypravili do ZOO a tučňáky navštívili.  A co dělají ptáčci v zimě? Kteří nám odletěli a kteří zůstávají u nás na krmítku? O krmítko jsme po celou zimu pečovali a v parku jsme také ptáčkům sypali.

Přiblížil se Masopust a tak jsme začali s přípravou kostýmů, pekli jsme koláče a vyrobili jsme si i jitrničky. Konec masopustu zakončil karneval, dopoledne plné her a soutěží, tance.

Masopustní kostým jsme vyměnili za sněhulákový a v Mateřince začala Sněhulácká pohádka. Starší děti navštívily ZŠ 1 třídu, aby se seznámily s prostory školy před tím velkým zápisem. Letos nám odchází 5 předškoláků a už teď se nám začíná stýskat.  Letos jsme se opět zapojili do projektu Sokola, nemohli jsme si tedy nechat ujít vystoupení v ZŠ Strž, kde se nám představili členové Sokola se svými skladbami od těch nejmenších až po ty nejstarší. Moc se nám to líbilo a aby tělo nebolelo - cvičíme!!   Ale nejenom o tělo je potřeba pečovat, do Mateřinky jsme si pozvali dentální hygienistku, aby děti seznámila s hygienou a správným čištění zubů. 

A už se blíží jaro a tak jako každoročně jsme se vydali s Morenou k Labi. Jaro oslavilo svůj svátek a my jsme měli plno práce. Barvili jsme vajíčka, vyráběli přáníčka, ozdobili břízku na náměstí... Svátek Den lesů - jsme také slavili a to výletem u příležitosti otevření nové Felčarské stezky LČR s plněním úkolů, poznávání lesního hospodářství, zvířat i ptáků, pomohli jsme přírodě s úklidem odpadů, nechyběli včelaři, sokolníci, dřevořezba, lesní technika ... 

A už jsme hledali další kostýmy na čarodějnice, nacvičovali básně a písně na besídku Den rodiny, která měla velký úspěch.  Oslavou svátku dětí jsme se přenesli do pohádky a karnevalem jsme týden svátku dětí ukončili. Slavilo se na koupališti i v parku, kde si pro nás DDM uspořádal soutěže, disco, zkrátka den zábavy - jak se k oslavám patří. Písničky se nám líbí a tak jsme přijali pozvání na exkurzi do ZUŠ, kde se děti seznámily s hudebními nástroji.

A je tu konec - zkrátka konec června - Rozloučení s předškoláky a pasování na školáky. Letos nám s tím pomohl vysloužilý pan učitel, který zabloudil v našem městě a indiánský náčelník. Tím jsme zahájili Indiánské léto v Mateřince, které nás provázelo po celé prázdniny. Indiánským výletem na Vraní vrch jsme tento projekt zakončili a už začínáme přemýšlet, co vymýslíme pro malé děti, které  k nám po prázdninách nastoupí. Tak ahóóój v září....

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

Únorem se ještě více rozvolnila protiepidemiologická opatření a my se mohli vrátit ke svým oblíbeným aktivitám. Zahájili jsme je v bazénu v Hořicích. I po tak dlouhé době, co jsme nemohli řádit spolu ve vodě, všichni překvapili.          I přesto, že se někdo trochu bál, snažil se na sobě nedát nic znát. Všichni plaváčci byli moc stateční a na další lekce se už jen těšili.

Druhou lekci plavání jsme vyměnili za týden na sjezdovce v Mladých Bukách. Netušili jsme, kolik je mezi námi šikovných lyžařů. Ti se hned vydali na velkou sjezdovku, ti méně zkušenější se nejprve rozjezdili na malé. Ani jeden z nás se neobešel bez pádu. To nás však neodradilo a celý týden jsme si užívali naplno. Kromě jednoho dne, kdy strašlivě foukalo a my museli lekci odložit, nám počasí nesmírně přálo. Sluníčko krásně svítilo, občas připadl i čerstvý sníh. Nádhera. Týden utekl jako voda a nás čekal slíbený závěrečný slalom v maskách na velké sjezdovce. Díky bezva instruktorům jsme byli schopni sjet ho všichni. Za svou šikovnost jsme si všichni vysloužili medaili a další dárečky. Děkujeme a už teď se těšíme na příští rok.

Jako každý rok jsme únor zakončili masopustním veselím. Celý týden jsme si povídali, jak to chodí o masopustu. Vytvořili jsme si z modelíny zabíjačkovou hostinu, na které nemohly chybět tradiční jitrnice, jelítka, ale i pro milovníky sladkého masopustní koláče. Každý by si vybral. Děti byly velmi nápadité. Někdo „upekl“ tvarohový s mákem, někdo zase ovocný borůvkovo – jahodový  a někdo míchaný. Škoda, že to bylo jen jako. K masopustu patří také hudba      a tanec. Proto jsme každý den hráli hlavně hudebně-pohybové hry, při kterých si děti užívají nejvíce legrace a zábavy. Konec týdne jsme završili, jak se patří, karnevalem. Užili jsme si dopoledne plné her a soutěží, tance a legrace. Jako každý rok byla přehlídka kostýmů opravdu pestrá. Princezny měly svého rytíře, kočičky své myšičky. Na parketu si padli do oka i pirát s jednorožcem nebo kravička s indiánkou. I když nám to úplně neladilo, vůbec nám to nevadilo. My rozdíly neděláme, hlavně když si to spolu užijeme. Na závěr nás čekal ještě jeden úkol… vydat se po stopách klauna. Museli jsme splnit pár úkolů a tím vyluštit tajenku. To se nám jako vždy povedlo a za odměnu nás čekala drobná sladkost. To byl zase prima den v Mateřince.

Zima byla opět dlouhá a my se nemohli dočkat blížícího se jara. Venku jsme pozorovali první sněženky a bledulky, dokonce jsme tvářičku nastavovali sluníčku, jestli už má konečně větší sílu. Ještě to nebylo ono. Proto jsme si společně vyrobili Morenu a za zpěvu písničky „Zimo, zimo, táhni pryč jsme ji vynesli a zapálenou hodili do Labe. Tím jsme se rozloučili se zimou a konečně přivítali jaro. Ten den to tak venku i vypadalo. Proto jsme se cestou na oběd zastavili na hřišti u stadionu a pořádně se po té dlouhé zimě vyřádili.

K jaru neodmyslitelně patří setí semínek. Proto i nás v Mateřince to nemohlo minout. Udělali jsme si pokus, jestli dříve vyklíčí a vyroste semínko z hlíny nebo z vaty, dále si každý z nás sám zasel semínko podle vlastní volby. Ve třídě máme spíše milovníky hrášku než salátu :) Každý se sám staral o svou rostlinku a později si ji odnesl domů. Snad se každé dobře daří a děti si svou úrodu doma sklidí a pochutnají si na ní.

Ještě než nám maminky nevypraly a neuklidily zimní bundy, naposledy jsme je provětrali na zimním stadionu, kde se konala lední revue. Viděli jsme krasobruslařské vystoupení všech možných zvířátek a pohádkových postav a to vše za zvuku písniček z pohádek či muzikálů. I přesto, že nám malinko promrzly ruce, odměnili jsme šikovné krasobruslaře velikým potleskem.

Do Hankova domu zavítalo pražské Divadlo Spejbla s Hurvínka a u toho jsme nemohli chybět. Hurvínek s Máničkou se dostali do světa pohádek. Během cesty se seznámili nejen s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, ale i s dalšími pohádkovými postavami a pořádně si to užili. My si to také užili a opět jsme předvedli, že jsme slušné děti, které ví, jak se v divadle chovat. A proto brzy vyrazíme znovu.

Konečně jsou tu…… Velikonoce. My se na ně nejen těšili, ale hlavně řádně připravovali. Barvili jsme vajíčka, vyráběli přáníčka. Naučili jsme se básničku a také uvázat mašličku. Ve třídě jsme nazdobili vrbu, ve školce na chodbě zase břízku. Všude byla cítit atmosféra blížících se svátku jara. Jako každý rok na naše ozdobení čekala i břízka na náměstí. Letos jsme zvolili tradiční zdobení. Klasické malované vejdunky a mašličky. Všechny vejdunky nám sice nevydržely, to nás však neodradilo a hurá na koledu.

Abychom načerpali ještě více velikonoční atmosféry, vyjeli jsme na výlet na Šrámkův statek, kde na nás čekala výstava velikonočních kraslic a jarních zvykoslovných předmětů, tradičních beránků, mazanců, jídášů a lidového tvoření. Svůj koutek na výstavě měly i děti z MŠ i ZŠ Hradec Králové, kde nám předvedly své jarní výrobky a výkresy. Abychom nejeli domů s prázdnou, každý si něco vyrobil podle svých schopností. Mladší děti si vyrobily velikonoční zápich do kytičky, starší děti si vyzkoušely tradiční zdobení kraslic voskem.

 

Na Zelený čtvrtek nás čekala velikonoční koleda v Mateřince. Děti si donesly pomlázku a vydaly se  s ní do parku na stezku za zajíčkem Ušáčkem. Splněním 12-ti úkolů úspěšně dorazily k Ušáčkovi, který měl pro každého ukryté vajíčko plné vitamínů. Každý si to své musel najít. Ke koledě patří samozřejměi sladkosti. Proto na děti ještě ve školce čekaly balíčky s omalovánkou  a sladkostí, ale pouze za básničku - koledu, kterou se děti naučily. Počasí n ám přálo, úkoly jsme zvládli, jen škoda, že jsme nebyli všichni. Někdo marodil, někdo už odjel na prázdniny. Ale nebojte, nikdo nebyl ošizen. Na každého koleda v Mateřince počkala.

První hezký májový den jsme využili k výletu do lesa. Prošli jsme se po naučné stezce údolím Hartského potoka, kde jsme se seznámili s lesními zvířaty, stromy a rostlinami. Před odchodem jsme si zahráli lesní domino a jako vždy postavili domečky zvířátkům.

Svátek maminek se blíží. A jelikož jsme měli vše nacvičeno a překvapení pro maminku vyrobeno, odskočili jsme si do kina na promítání šesti krátkých pohádek. Zhlédli jsme např. Pata a Mata, Krýsáky či Tarbíky a Marabu. Z první řady jsme měli tak pěkný výhled, že jsme si pohádky hezky užili.

A je tu den D. Besídka pro maminky. Mateřinka se proměnila v luční vesničku Kvítečkov a my v malé broučky a kytičky. Opět jsme ukázali, kolik básniček a písniček se zvládneme najednou naučit a jaké jsme holky šikovné v aerobiku. Cvičení na hudbu a s třásněmi děvčata natolik uchvátilo, že by v něm rády pokračovaly i během roku. Vystoupení se všem moc líbilo, odměnili nás velkým potleskem a maminky i velikánkou pusou.

Po úspěšné besídce do Mateřinky zavítalo divadlo z HK s pohádkou „O veverkách a lidské hlouposti“. V příběhu jsme se dozvěděli, jak lidská hloupost dokáže zničit to, co je hezké.

Poslední květnový týden jsme si v Mateřince hráli na povolání – kuchaře. Připravili jsme si ke svačině vajíčkovou pomazánku. Někdo loupal, jiný krájel, někdo mazal, jiný zeleninou zdobil. Výsledná naše společná práce byla chvályhodná. Důkazem bylo, že nic nezbylo, ale zůstal pouze malý nepořádek. Ale jako správní kuchaříci jsme si po sobě své pracoviště uklidili.

Další povolání, o kterém jsme se chtěli dozvědět více, jsme si zvolili hasiče. Domluvili jsme si tedy exkurzi v hasičské zbrojnici. Poslechli jsme si, co vše to obnáší stát se hasičem, ale také jak náročné zaměstnání to je. Někteří z nás si vyzkoušeli obléci uniformu, jiní zase obtěžkali helmu na své hlavě. Nejvíce se nám však líbila ukázka všech hasičských vozidel a jejich vybavení. Kdo se nebál výšky, mohl do jednoho vozidla vyšplhat a vyzkoušet si, jaké to je sedět v houkajícím a blikajícím hasičáku. Po nepřekonatelném zážitku v hasičárně nás ještě čekala exkurze v kadeřnictví. Tam jsme se seznámili s pomůckami a technikami, které kadeřnice ke své práci používá. Tak,  jak to má správně být, z kadeřnictví jsme všichni odcházeli hezky učesaní. Holčičky si odnesly drdol či copánek, který jim vydržel až do druhého dne. A závěr? Po tomto zážitkovém týdnu se kluci chtějí stát v dospělosti hasičem a holčičky jak jinak než kadeřnicí.

Svátek všech dětí a týden plný oslav jsme zahájili v parku, kde místní sdružení Žirafa připravila pro veřejnost a MŠ zábavné dopoledne. Zaskákali jsme si přes překážky, zahopsali na gumových konících, projeli jsme slalom na motorce, pochytali ryby v rybníku a ještě mnohem více. Odměnou nám byly nejen věcné dárky v cíli, ale hlavně závěrečná projížďka na opravdovém koni. To byl zážitek.  Kdo chtěl, mohl si ještě pomalovat kamínek na památku nebo holčičky nechat zaplést copánek s bavlnkou.

Jelikož oslav není nikdy dost, druhý den jsme pokračovali ve školce. Užili jsme si bezvadnou balónkovou šou v kostýmech. Tančilo se a soutěžilo vždy s balonky. To byla legrace. Nezapomněli jsme se odměnit dobrotami. Závěr tohoto zábavného týdne patřil pohádkové bojovce na hřišti. Úkolem bylo podle básničky poznat pohádku a vyzkoušet si z ní postavy. Abychom ochránili slabé a nevinné, museli jsme vyhnat míčkem tři zlé loupežníky z lesa. Jako Karkulky jsme sbírali zdravé potraviny do košíčku, jako Jeníček s Mařenkou jsme zdolávali překážkovou dráhu k chaloupce, jako kůzlátka jsme nastříhali vlkovi jazyk, aby se nás už příště nesnažil oklamat svým tenkým hláskem. Ale co se nám líbilo nejvíce, bylo hledat poslepu tři oříšky mezi PET víčky.

V krásném slunném dni jsme se vydali na stadion, kde nás čekal sportovní den. Vyzkoušeli jsme si vrh koulí, házení oštěpem a diskem, střelbu z luku, běh přes překážky, skok z místa… Po dokončení všech disciplín děti obdržely medaile, na které byly moc pyšné.

Zoo ve znamení Afriky – jak napovídá název, navštívili jsme ZOO, kde se vše točilo kolem Afriky – africké bubny, tance, soutěže, výstava fotografií afrických dětí ve škole... Nejen, že děti získaly mnoho poznatků, ale zbyl nám čas i na prohlídku zvířátek a stačili jsme si zařádit  na lanovém hřišti.

Jako každý rok pořádal DDM (Dům dětí a mládeže) „Bejby olympiádu“. Na zahradě DDM se sešlo 5 týmů z mateřských škol, aby změřily své síly ve sportovních disciplínách. Vše začalo slavnostním nástupem a následovalo 6 disciplín. Děti byly moc šikovné a umístily se na druhém místě.

Pozvání jsme přijali  do místní ZUŠ na pohádkové představení „Dva tovaryši“, kde děti ze ZUŠ hrají pro děti z mateřských a základních škol. Byla to krásná a poučná pohádka o poctivosti a lidské chamtivosti. Těšíme se na další představení.

Na konci školního roku jsme podnikli pro děti tajný výlet, a to do Penzionu Za Vodou. U výborného zmrzlinového poháru jsme zahájili prázdninový projekt „Námořníci z Mateřinky“. Po seznámení s tímto projektem a s cílem našeho putování přes prázdniny, jsme si rozdali palubní lístky a vzhůru na loď.  Bylo to moc pěkné dopoledne a všichni jsme si ho užili.

A je to tu - rozloučení s předškoláky. V tento slavnostní den nechybělo výborné občerstvení, dětské šampaňské, ale i obrovský námořnický dort. Mňam – to jsme si pochutnali. A jaká by to byla oslava bez hudby a tance? Proto jsme pozvali do Mateřinky Divadelní agenturu z HK pana Zámečníka a jeho písničky "Divadélko Trsátko". zTancovali jsme, zpívali, dováděli – zkrátka parádně jsme si to užili. Nakonec jsme pasovali předškoláky na školáky – po námořnicku – pádlem. Popřáli jsme jim hodně štěstíčka a úspěchů ve škole, předali dárečky a HURÁ,  odplouváme na prázdniny.

 

2020/2021

V září jsme přivítali děti v plném počtu, ale bohužel - koronavirová pandemie opět nastala. Byla zrušena divadelní představení v Hankově domě, promítání pohádek v kině, tradiční Běh naděje a do tělocvičny ZŠ zatím chodit nebudeme. Na tuto situaci si postupně zvykáme  a vymýšlíme jiné činnosti, výlety do přírody, zkrátka se nenudíme. Přivítali jsme novou chůvu - paní Miluši Hlaváčkovou, která nám vypomůže v Mateřince a nastupuje do Jeslí za chůvu Michaelu Brožovou.

Přivítali jsme u nás hudební divadélko Trsátko z HK s pohádkou "Domku, domku, domečku". Moc hezká pohádka s krásnými písničkami v podání Jany Hryzlíkové a Josefa Zámečníka seznámila děti, jak se chovat ve školce, jak se starat o hračky a nakonec - proč je dobré mít kamarády kolem sebe.

Hrajeme co se do nás vejde. Foto z... - Hudební divadélko Trsátko | Facebook

Na začátku roku nás také čekalo vyhodnocení čtenářského deníčku v rámci zapojení do projektu "Celé Česko čte dětem". Navštívili jsme knihovnu, kde si pro nás připravili pohádku "O princezně Pohádce", kterou jsme vysvobodili před zlým Analfabetem, protože pohádky a knihy neměl rád. To se nakonec vše změnilo a my jsme si za odměnu odnesli krásné knihy do Mateřinky a samozřejmě nový  deníček na další zápisy o čtení v Mateřince.

Pošťák přinesl nám psaní - co psaní, přímo balíček od České obce sokolské - v rámci projektu "Se Sokolem do života". I letos se zapojíme do cvičení a nové zápisníčky nám tedy dorazily. Sešli jsme se na stadionu a celý projekt zahájili se sokolíkem Pepíkem. Za zpěvu sokolské hymny jsme se seznámili s tím, co nás po celý rok čeká, rozdělili jsme děti do kategorií a splnili jsme běh na delší vzdálenost, skok do dálky, chůzi a běh s vyhýbáním překážek. Sportování to nás baví.

V Mateřince pokračujeme s cvičením Jógy a Angličtiny. Rozloučili jsme se na konci září s p.uč.Klárkou, která si odskočí do porodnice a potom se k nám zase vrátí s výukou angličtiny. Přejeme ji hodně zdraví. Cvičení jógy pokračuje vždy ve středu dopoledne. 

Bohužel - i u nás nám covidová epidemie prodloužila podzimní prázdniny. Těsně před uzavřením Mateřinky jsme stihli navštívit pravěk - výletem do HK "Poznej dobu kamennou". Během interaktivní výstavy jsme si připomněli prázdninový projekt a naše znalosti jsme teď plně využili. Děti se dozvěděly a připomněly si jak v pravěku lidé žili, vařili, lovili....

Další výlety, divadla, exkurze jsme museli zrušit a proto jsme plně využívali vycházek, výletů do přírody. Výlet do lesa jsme si zpříjemnili hrou "Lesní domino", prohlédli jsme si les v podzimním kabátě, do školky jsme si nasbírali plný košík plodů z lesa na naše podzimní  tvoření. Děti si poopravily své domečky pro zvířátka a skřítky a mohli jsme se vydat zpátky do školky.

Docházka v Mateřince začala pomalu klesat, ale i tak jsme si adventní čas užívali naplno. Vše začalo zdobením stromečku na náměstí. Protože jsou Vánoce svátky radosti, společně jsme se s dětmi zamysleli, komu bychom mohli udělat radost, který dárek nás nejvíce potěší, hlavně v této době. S dětmi jsme začali vyrábět přáníčka a klientům z pečovatelských domovů a domova důchodců jsme vykouzlili úsměvy na tvářích. K tomu jsme přidali malý dáreček  s videonahrávkou a doufáme, že jim pásmo básní, písní a tanečků udělal radost a trochu zpříjemnil ty chvíle, které nemohou trávit se svými nejbližšími.

A co by to bylo za Advent bez Barborky a Mikuláše? Ani v Mateřince si děti nezapomněly pověsit punčochu na okno. To bylo ráno nedočkavců... Když jsme se všichni sešli, společně jsme nadílku otevřeli - to bylo překvapení - kromě dobrot si děti nesly domů i brambory a cibuli. Copak to asi znamená? Barborka vidí všechno - a děti se zamyslely a společně jsme vyhodnotili pravidla naší třídy, co napravíme ještě dříve, než přijde Mikuláš. A přišel a protože děti slibovaly a trochu se i bály, nechal čerty za dveřmi. Bez známky strachu jsme společně zazpívali koledy, dali slib správného chování a pak už jsme se jen radovali z bohaté nadílky.

A jak to bylo vlastně s tím Ježíškem? To nám prozradila loutkoherečka Jarmila Vlčková, dlouholetá členka divadla Drak HK v pořadu "Radujme se, veselme se" . Děkujeme paní Vlčkové za krásnou pohádku, koledy. Těšíme se na další pohádku.

Navštívili jsme i vánoční ZOO, zvířátek venku moc nebylo, ale to nám vůbec nevadilo a zadováděli jsme si na lanovém hřišti. Konečně jsme se dočkali - přišel Ježíšek. Abychom si zkrátili to čekání, zazpívali jsme si vánoční koledy, prostřeli svátečně stoly, uvařili čaj a ochutnali jsme cukroví od maminky. Vánoční zvyky - pouštění lodiček, házení bačkorkou, rozkrojení jablíčka - kde nám vyšla krásná hvězdička, děti moc bavily  a nakonec jsme si venku zapálili prskavky. A toho využil Ježíšek a přinesl dárečky.  Jééé, těch zase bylo.... Akorát nás dětí bylo málo, tak jsme s rozbalováním počkali i na ně a pár dárečků jsme jim nechali pod stromečkem. Až přijdou, také si rozbalí. A potom už hurá na Vánoce domů, z důvodu uzavření škol a naší jídelny jsme byli nuceni Mateřinku předčasně také zavřít.  Co nás asi čeká? Sejdeme se po Vánocích ve zdraví? Děti si odnesly dárečky pro rodiče, přání a keramické stromečky- svícny. Dárek v podobě DVD velice rodiče /podle ohlasů/ potěšil. My Vám všem přejeme hlavně zdraví a pohodové Vánoce.

Letošní zimu jsme si užívali konečně na sněhu - stavěli jsme sněhuláky, iglú i se skluzavkou, koulovačky, andílky ve sněhu, dokonce jsme si vyjezdili v parku i bobovou dráhu s mantinely a to byla jízda. Přehoupl se měsíc leden a už jsme se těšili na oslavy Masopustu. Třídu jsme si vyzdobili, děti si vyrobily krásné šašky, které nám zdobí třídu i šatny. A už tu byl konec Masopustu a s tím i karneval. A bylo veselo, hrálo se a zpívalo, ochutnávalo - jitrničky, koblížky. 

V rámci projektu "Skutečně zdravá škola" jsme se letos zapojili do výzvy "Pěstování microgreens". Celkem se přihlásilo 45 školek ČR. Protože nás zastihla opět další vlna coronaviru, nestihli jsme úplně celou výzvu dokončit, ale určitě se k tomu po otevření Mateřinky zase vrátíme. Touto aktivitou jsme splnili další kritéria Skutečně zdravé školy. Nejvíce nám chutnala vypěstovaná semínka z ředkviček a červené řepy. Semínka hrášku, slunečnice ochutnáme později. Hlavně aby vše dobře dopadlo a my jsme se co nejdříve mohli zase vrátit do školky. Uzavření trvá od začátku března do konce dubna. Takže opět Velikonoce bez dětí, ale koledu dostaly všechny děti - sešit - Velikonoční tvoření - udělal radost všem, alespoň trocha zábavy a vzdělání doma s rodiči. 

Konečně spolu - za dva měsíce se toho mnoho změnilo a tak děti "nezavřely pusu" celý den, týden. Ale nám to samozřejmě nevadilo. Pro děti jsme připravili celý týden zábavy a tentokrát se zapojili i rodiče. Začalo to krásným divadelním představením v Mateřince s pohádkou "Ošklivé kačátko" v podání Jany Vyšohlídové, loutkoherečky, absolventky Katedry alternativního  a loutkového divadla na pražské DAMU, členka divadla "U staré herečky" HK. 

Konec dubna patří čarodějnicím - karneval v Mateřince - společná akce s rodiči, kdy jsme se vypravili za elixírem mládí. Pokus se zdařil a tak vše nakonec dobře dopadlo. Sluníčko svítilo- dětem i rodičům se to líbilo- to byl hezký konec dubna. A co dále? No přeci maminky budou slavit svátek. 

Děti si vyrobily pro maminky dárečky, celý týden jsme si připomínali, jak je důležité maminkám pomáhat, jakou největší radost jim můžeme udělat, jak jsme vypadali, když jsme se narodili... A nejen naše maminky se radovaly, ale i my ostatní, protože je máme rádi a je dobré si to neustále připomínat. V dalších dnech po celý měsíc květen - jsme si užívali se zvířátky. I zvířecí maminky se umí o své děti postarat. Jak? To jsme se přesvědčili při návštěvě zvířecího útulku, kde jsme pozorovali koně, kozy, pejsky ... Samozřejmě nechyběla ani návštěva ZOO a nakonec jsme navštívili i minifarmu v Lázních pod Zvičinou. Tam se dětem moc líbilo a slíbili jsme si, že se tam zase určitě vrátíme. Písničkou jsme vše zakončili a víme, že krávy mají telátka, klisny mají hříbátka, ovce mají jehňátka, kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, husy mají housátka. Kachny mají kačátka, fenky mají štěňátka, kočky mají koťátka, mňau, mňau, mámy mají miminka, jako moje maminka.

A je tu konec - červen - oslavy svátku Den dětí. Slavilo se celý týden, karnevalem, stopovanou po stopách medvěda, výletem do Penzionu za vodou na zmrzlinu a divadelní loutkovou pohádkou v Mateřince "Zvířátka a loupežníci" od Jany Vyšohlídové, která nás opět navštívila a opět nezklamala. Krásná pohádka. Čeká nás ještě rozloučení s předškoláky - pozvali jsme krále Karla IV. a potom už hurá na prázdniny. My se ale v Mateřince sejdeme hned 19.7. a budeme zase výletovat a těšit se ze společných krásných - doufejme že i slunečných- dnů. V klidu si vše připravíme na další školní rok a společně si všichni přejeme, aby byl lepší, zdravější a ještě veselejší. 

Školní rok 2019/2020

Běh naděje - i letošní šk.rok jsme zahájili tím, že jsme podpořili humanitární akci na výzkum rakoviny. Protože víme, že lidé i děti se s touto ošklivou nemocí potkávají, chceme jim všem pomoci - hlavně dětem, Honzíkovi, který se již brzy zase vrátí k nám do Mateřinky. My mu přejeme hodně sil a zdraví, už se na tebe Honzíku moc těšíme!!

Pravidla soužití v naší třídě - si vždy na začátku roku společně s dětmi tvoříme a připomínáme. Letos jsme si na pomoc pozvali tygříka Péťu, který nás naučil, co je to odvaha, nebojácnost, přátelství, pomoc druhým, aby nám všem bylo hezky a cítili jsme se v bezpečí. Dobrá parta dětí i dospělých v Mateřince je pro nás samozřejmostí.

Výlet do Jičína - vloni jsme si ho moc užili a tak jsme vyrazili znovu. Vyslechli jsme zprávu z království o ztraceném pokladu a protože máme s hledáním pokladu z léta zkušenosti, vydali jsme se po stopách loupežníků. A opravdu - podařilo se nám naplnit královskou pokladnu, pohrát si a ještě jsme získali předplatné časopisu Sluníčko. To byl hezký den.

Návštěva Krkonoš - v rámci projektu - Heleďme se , co je v lese - jsme navštívili Krkonoše a vydali se stezkou Korunami stromů. Les jsme si prohlédli pěkně z výšky, cestou děti poznávaly a řešily úkoly, které se týkaly lesa, stromů, ptáků a zvířátek, co v lese žijí. Získaly tak mnoho poznatků zábavnou formou, zbyl nám ještě i čas na dětské hřiště, dětský koutek i s občerstvením. Děkujeme paní Jarkovské za zprostředkování a sponzorský dar vstupného zdarma. Moc se nám tam líbilo a určitě si rádi zopakujeme v jiném ročním období, abychom mohli porovnávat změny v přírodě.

I v letošním školním roce jsme zapojeny v projektech - SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA, CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM, MENSA pro děti předškolního věku, MRKVIČKA - ekologická podpora pro MŠ a letos nově SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY - CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY - ČESKÁ OBEC SOKOLSKÁ. Projekt je zaměřen na sportovní všestrannost  dětí, obsahem je široká škála činností / běh, chůze, skoky, házení, chytání/, tak i cvičení na nářadí či s náčiním. Zároveň si děti procvičují rozumové schopnosti. Cílem tohoto projektu je zapojit co nejvíce předškolních dětí do pohybových a rozumových aktivit a plnění úkolů tak, aby se pohyb stal pro děti samozřejmostí, aby prožívaly v kolektivu dětí radost z pohybu.

A je tu podzim a s ním draci, létají nám pro legraci. Tradičně jsme se sešli s rodiči na Zvičině a vypustili draka za Mateřinku. Ještě že děti měly i svého draka, protože ten společný si dělal co chtěl, létat se mu nechtělo. Pro děti jsme měli připravené aktivity, vázaly dračí poztrácené mašličky /trénovaly uzlíky/, draka nám i namalovaly. Sluníčko svítilo, vítr foukal a tak obloha byla plná krásných veselých draků. I za toho našeho, vlastnoručně vyrobeného, jsme získali v soutěži ocenění a diplom, nechyběla ani sladká odměna. Tak snad příští rok nám už poletí!!!

Akce pořádané DDM Jednička - Minitriatlon - jsme se zúčastnili, abychom si mohli změřit síly s ostatními našimi vrstevníky, dětmi z okolních MŠ. Bohužel, starší děti zahajovaly bruslení a tak nás reprezentovali naši nejmenší. A hurá - dokonce si vybojovaly druhé a třetí místo v kategorii nejmladších dětí.

Oblíbenou sportovní aktivitou je pro naše děti školička bruslení. Pro některé děti - známá, oblíbená, pro některé nová sportovní zkušenost. Stačilo 10 lekcí a z našich malých dětí se staly velký bruslaři. Děkujeme našemu trenérovi panu Hamerskému a zdravíme Kačenku.

Cvičíme a sportujeme, nejen venku, v tělocvičně, na stadionu, ale i v Mateřince - cvičíme pravidelně jógu pod vedením paní učitelky Petry. Učíme se nové pozice, správně dýcháme, umíme relaxovat a hlavně, procvičíme si celé tělo - svaly, správné držení těla, paměť.

Poznáváme naše okolí, naše město, přírodu - a to při pravidelných delších vycházkách např.do lesa nad nemocnici - stezka kolem hartského potoka, výlety pěší i autobusem, jedním takovým byl výlet do Nemojova. A protože podzim přišel, bylo se na co dívat, hledat, obdivovat... a nejvíce se dětem líbilo hřiště s trampolínou.

Zima, zima začíná - čerti lezou z komína - i u nás v Mateřince se setmělo, postavili jsme peklo, děti se proměnily v čertíky. Pozvali jsme i rodiče a společné odpoledne se nám podařilo. Děti sklidily velký potlesk za vystoupení a všem nám vykouzlil úsměv na tváři. Trochu horší už to bylo s příchodem čertů, Mikuláše a anděla. Čerti nám vtrhli do třídy jak urvaní ze řetězu, ale zvládli jsme to všichni a od Mikuláše jsme dostali nadílku. Děti si ještě dlouho potom do Vánoc na peklo hrály a krátily si čas při čekání na Ježíška. Dalšími aktivitami před příchodem Ježíška se stala tradice zdobení stromečku na náměstí /letos keramickými vločkami/, zdobení stromečku pro zvířátka v lese, zdobení stromečku ve třídě, vánoční výlet společně s rodiči na zámek v Ratibořicích. Vánoce na zámku byly jako z pohádky, krásně vyzdobené sály, ozdobené stromečky,stoly s cukrovím, ovocem, vánočkou, štolou atd. Dokonce nás přivítala i paní kněžna a popřála nám všem krásné vánoční svátky a my jsme si mohli připomenout naše krásné české vánoční zvyky. Čas se přiblížil a den plný překvapení byl tu - vánoční besídka s příchodem Ježíška. Při společném čekání jsme si zazpívali koledy, ochutnávali cukroví od maminky,vyzkoušeli tradiční zvyky - pouštění lodiček, krájení jablíček, házeli jsme bačkorkami a zapálili jsme i prskavky. A  už jsme zaslechli zvoneček a hurá ke stromečku - to bylo hraček... Ježíškovi jsme poděkovali a o dětech až do oběda jsme nevěděli - po obědě usínaly s krásnými zážitky ...

My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujeme Vám.... S příchodem nového roku jsme si na Tři krále zahráli, vyrobili si koruny a vyrazili ven s obchůzkou po našem městě - hlavně k rodičům našich dětí z Mateřinky. Výtěžek putoval pro zvířátka do útulku, kam rádi zajdeme a největším potěšením jsou pro děti koníci - už jsme se i povozili...

Letos poprvé nás přihlásila paní ředitelka do lyžařské školičky v Mladých Bukách. Tento týden lyžování jsme si moc užili. Děti se opravdu lyžovat naučily,  vždy se těšily a Románek prohlásil, že by tam chtěl bydlet. Tento týden děti velice stmelil a vznikla nová pevná přátelství , kde si děti vzájemně pomáhaly, povzbuzovaly se a hlavně se moc snažily. Pochopily, že když se chce, tak to jde... V tom všem jim pomáhala lektorka Maruška, kterou si děti oblíbily a která vše dětem s láskou a trpělivostí vysvětlovala a ukazovala.  Nakonec si všechny děti zasloužily medaile a pamětní listy, příští rok jedeme zase - už jsme přihlášeni.

Konec zimy patří karnevalům, oslavám Masopustu - Masopustní veselí začlo ráno v pondělí...od pondělí do pátku, změnil třídu v pohádku. Celý masopust jsme zakončili karnevalem a průvodem naším městem.

Tolik moc jsme se těšili na loučení s paní Zimou, upálením Moreny, Velikonočními oslavami, na pohádky v kině i v divadle, pohádky měly přijet i k nám do Mateřinky.....bohužel i naši Zemi zastihla pandemie koronaviru a s tím i strach z nemoci. Mateřinku jsme museli uzavřít a čekat, co bude dál. Úkoly děti dostávají emailem, abychom byli alespoň takto ve spojení. V tuto dobu naše Země oslavila svůj svátek a my jsme se společně do oslav zapojili - sběrem hliníkového odpadu - společnými silami jsme nasbírali přes 30 kg a tím naši Zemi od tohoto odpadu ubránili. Až se Mateřinka otevře, společně si situaci vyhodnotíme, rozebereme naše dojmy, zážitky, společné chvíle s rodiči.

Poslední květnový týden se Mateřinka otevřela po 2 měsících a z dětí nikdo nechyběl. Všechny děti  přišly natěšené, plné dojmů a zážitků, vypravovaly, zkrátka už se těšily, jak si společně pohrají. My jsme se tématem o zdraví vrátili k nám již nacvičeným návykům - správného mytí rukou, proč nosíme roušky... děti měly ve všem jasno. Zhodnotili jsme domácí úkoly a dokonce jsme  obdrželi dopis od samotného krále - roztonala se mu princezna a tak volal o pomoc. Hned jsme spojili naše síly, dali hlavy dohromady a princeznu jsme zachránili. A jak? Poznáme léčivé bylinky, vypravili jsme se na zámek a navštívili nejen hospital, ale i bylinkovou zahradu. Počasí nám sice nepřálo, ale i tak se nám výlet líbil a pocit z dobře vykonané práce - umět pomoci druhému nás těšil nejvíce. Dárek od samotného krále nás potěšil nejvíce, ale my víme, že i bez odměny, dárků to jde, hlavně, že princezna je zdravá !! Slavili jsme celý týden, protože svátek dětí je pořádný důvod k oslavám. Nechyběl karneval, soutěže a hry, stopovaná...   V dalších dnech jsme se pustili do tréninku, protože se nám blíží konec projektu ve kterém jsme zařazeny od České obce sokolské. Sportujeme rádi každý den, ten kdo se chce přidat, ať jde rychle sem.  Projekt s názvem "Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky". Společně prožíváme radost z pohybu, procvičujeme a zdokonalujeme přirozené pohybové činnosti chůzi, běh, skoky, házení, chytání, cvičíme na nářadí a s náčiním. Čekají nás poslední úkoly a potom se budou rozdávat diplomy a medaile! V příštím roce pokračujeme

2018/2019

ZÁŘÍ 2018

Nový školní rok - začalo to pohádkou - a jak jinak, než výletem do pohádkového města Jičína.

Pohádky mají rády nejen děti, ale i dospělí. Po seznamovacím týdnu, v kterém jsme se zaměřili  na pravidla soužití ve třídě, přivítali jsme Ondru a Mikuláška, kteří nastoupili do Mateřinky poprvé a zkrátka jsme se tak trochu rozkoukali po třídě i herně. A potom už hurá do práce. Děti přivítal kašpárek, seznámil nás se symboly pohádek - zvoneček, klíč, oříšek a drak. Společně s ním jsme se seznámili s Krkonošskými pohádkami, které se letos nesly ve znamení Jičína - "Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší". Když jsme si vše nastudovali, zjistili jsme, že Trautenberk navštívil i Jičín a chce sníst vajíčka od Krakonošovy sojky. Ihned jsme se vypravili na pomoc a opravdu jsme hnízdo zachránili. Museli jsme projít lesem kolem Sněžky a splnit úkoly, za každý splněný úkol jsme dostali perličku. Celkem jsme jich potřebovali pět. Nakonec jsme je navlékli na proutek a zapíchli kolem sojčího hnízda. Proutky pak chránily sojčí hnízdo před nepřítelem. A co jsme vše plnili? Vyrobili jsme si pohádkovou čelenku, ze dřeva panenku Madlenku, Aničce jsme vyrobili hrníček na čaj,  Kubovi jsme nařezali dříví na topení a nakonec jsme zvládli cestu přímo k sojčímu hnízdu. Překvapení na nás číhalo na každém kroku, bylo toho moc a my jsme si to hezky užili. S pohádkami se ještě neloučíme a hned ve středu k nám přijede do Mateřinky divadélko Úsměv, L.Frištenské. Už se těšíme!!!

Pohádka "O kamarádství" s divadlem Úsměv, s touto pohádkou si děti připomněly Pravidla soužití ve třídě s kterými jsme se postupně po celé září seznamovali. V pohádce se přesvědčily, jaké to je, když si děti nepomáhají, ubližují si, nudí se... Naštěstí to u nás v Mateřince známe jen z pohádky, děti jsou skvělými kamarády !!

Běh naděje - humanitární akci jsme i letos podpořili. Běh už nám jde na výbornou a zase jsme byli rychlejší...

HURÁ NA LED - BRUSLENÍ NÁM ZAČALO ! Pravidelné tréninky na ledu s panem Hamerským se dětem líbily a na bruslení se vždy těšily. Děkujeme panu Hamerskému za zprostředkování a odvoz bruslí. Už nám to všem jezdí !!!

ODPOLEDNE S RODIČI - DRAKIÁDA NA ZVIČINĚ - Letos se nás sešlo více a bylo na co koukat. Sobotní teplé odpoledne vyhnalo na oblohu daleko více draků než vloni. Děti s rodiči vypustili draky vzhůru a potom si i draky společně nakreslili. Ty nám potom zdobily šatnu v Mateřince.  Společné odpoledne jsme uzavřeli vyhodnocením a převzetím ceny za vlastnoručně vyrobeného draka. Na děti čekala i sladká odměna a naší odměnou byl úsměv na dětských tvářích z té záplavy barevných fáborků třepotajících se ve větru.              A hlavně šlo o to, aby  jsme se společně sešli a udělali si čas na své nejbližší.

MINITRIATLON - akce pořádaná DDM Jednička, kde si změřily síly  děti z mateřských škol. Děti si zazávodily v běhu, jízdě na koloběžce a hodu na cíl do koše - tam musíme ještě hodně potrénovat. Přesto jsme si odnesli diplom a cenu za 2.místo Kačky Hamerské v nejmladší kategorii. Gratulujeme.

BEZPEČNĚ DO ŠKOLY, ZE ŠKOLY, DOMA I NA HŘIŠTI - preventivní program pro děti, ve kterém se děti dozvěděly a vyzkoušely si, jak správně přecházet vozovku, že místo na hru je nejlepší na hřišti a ne na chodníku, jak cestujeme bezpečně v autě i na kole, koho přivoláme na pomoc ...my jsme si pozvali pana Urbánka z divadelní agentury BRNO. Pozvali jsme i žáky první třídy ZŠ Schulzovy sady, kteří nám s tím vším i pomohli. 

PODZIM A KRTEK - je název dalšího projektu enviromentální výchovy, Střediska SEVER, Pavučina, kde jsme jako Mateřinka zaregistrovány. Proto jsme si mohli krtka k nám do Mateřinky pozvat a on děti seznámil, jak je to se zvířátky na podzim, co je to vlastně příroda, která zvířátka zimu prospí a čím se živí, rozlišovaly stromy a jejich plody, zahrály si na veverky a nakrmily ježka. Na závěr nechyběla písnička a básnička a potom už hurá ven do té přírody ! V parku jsme nakrmili veverky, zanesli jsme jim oříšky a druhý den tam už oříšky nebyly. Jen ty veverky se na nás z povzdálí usmívaly.

VÝLETY DO LESA - hurá - jedeme do lesa - se ozývá Mateřinkou, protože to jsou naše nejoblíbenější vycházky. Les pod nemocnicí jsme si oblíbili už jen proto, že nás tam zaveze MHD a na toulky, pozorování, hry  ....,  nám zbývá dost času. Děti už tam mají svoje místečka a my všichni víme, jak se v lese chovat. V lese je krásně, jehličí voní, co les nám dává chceme vidět i slyšet. Nasbírané přírodniny v Mateřince využijeme, letos s nimi ozdobíme stromeček. A protože jsme v lese hosté, lesu i na oplátku pomáháme - zvířátkům jsme po celý podzim sbírali kaštany a žaludy, na Vánoce jim ozdobíme stromeček. Děti mají možnost pozorovat změny s každým ročním obdobím. Nyní na podzim se nám tam líbí nejvíce. A víte proč? Po zemi leží spadané listí a děti padají do měkkého.... 

PODZIMNÍ ÚKLID ZAHRÁDKY - "Podzim je tady, přišel do zahrady, tak jako vloni barvy jak v pohádce, kdo sel, sázel, ten ať sklidí, v zahradách plno lidí" . Děkujeme paní Noskové, mamince Románka, které jsme navštívili a s podzimním úklidem zahrádky jsme jim pomohli. Kompostovali jsme, plevelili, poznávali zeleninu na záhonku a také jsme si i trochu pohráli. Děkujeme.

KERAMIKA V MATEŘINCE     Práce s keramickou hlínou je lepší než s modelínou. Využíváme často a letos jsme stihli už několik výrobků - děti si vyrobily ptáčky, lístečky, ježky, stromečky a nyní jsme se pustili do práce s vánočním překvapením pro rodiče. 

JÓGA V MATEŘINCE -  Cvičíme v Mateřince a hlavně i v centru jógy pod vedením Lucie Pavelkové. Tam společně odcházíme ve čtvrtek a děti tuto změnu vítají. Hlavní přínos vidíme v tom, že se děti dovedou zklidnit, naučí se správně dýchat, procvičí všechny svalové skupiny, cvičení napomáhá správnému držení těla. Cvičení společně s říkadly děti baví a zároveň si procvičuií i paměť.

EXKURZE VÁNOČNÍ OZDOBY - bylo se nejen na co dívat, ale i vyprávění o výrobě, jak ozdůbka na stromeček vznikne bylo zajímavé a poučné. Dětem se exkurze moc líbila a v závěru si vyslechly i tajemství, které znají jen ony /paní učitelky si musely zacpat uši/, jak to je s tím Ježíškem? Jak se dostane pro ozdoby? Protože k někomu domů nosí i vánoční stromečky. Zeptejte se dětí, jestli Vám to prozradí.

ZAHÁJENÍ ADVENTU V MATEŘINCE - Advent /slovo latinského původu/ je příchod, očekávání příchodu něčeho zázračného a jedinečného. Nové rozměry v současné době dostalo čekání na příchod a navzdory tomu, že je Advent obecně spojován prioritně s materiálním obdarováváním, zůstalo alespoň čekání a těšení na prosincový čas. A právě v tomto období jsme se v Mateřince snažili dětem nabídnout to, co už v mnohých českých mladých rodinách bylo vyměněno za materiální blahobyt. Tuto příležitost jsme využili v nabídce činností vycházejících z českých tradic, prožitku, zážitku, úctě a sebereflexi, společného sdílení, těšení, hru i radost z obdarovávání... Vše začalo pozváním Lídy Helligerové /zpěvačky skupiny Schovanky/, která nás opět potěšila svými písničkami a pohádkou "Perníková pohádka". Následovalo zdobení perníčků, kdy si rodiče s dětmi vyrobili adventní perníkový věneček. A bylo co obdivovat, všem se práce vydařila a zapálením první adventní svíčky odstartoval Advent v Mateřince!

MIKULÁŠSKÁ BESÍDKA - "Čertí škola" . V Mateřince jsme postavili peklo, děti jsme proměnili v čertíky a nácvik na besídku mohl začít. Pásmo básní, písní, tanečků mohli rodiče, prarodiče, sourozenci.... shlédnout a obdivovat. Děti se moc snažily a tak si zasloužily velký potlesk. Důležité je, že se zapojily s velkým zájmem a "Na besídku" si hrály ještě další celý týden. Vyvrcholením celého odpoledne byl příchod Mikuláše, čerta a anděla, kteří si nás našli a děti obdarovali - samozřejmě za básničku, za písničku. 

VÁNOCE S ROLNIČKOU - to byl název hudebního pořadu, který nám zahrálo hudební divadélko Trsátko z Hradce Králové. Postupně děti provedl českými tradicemi od svatého Martina až do příchodu Tří králů. Největší úspěch sklidila píseň "Vánoce, Vánoce přicházejí..", děti si zazpívaly, zatancovaly a putování adventním časem v podání Jany Hryzlíkové a Josefa Zámečníka se nám všem moc líbilo.

VÁNOČNÍ BESÍDKA - ČEKÁNÍ NA JEŽÍŠKA - protože se konec roku rychle přiblížil, přišlo to hlavní - jestlipak nás Ježíšek navštíví? Napsali jsme dopis, kde jsme vyjmenovali naše přání /položili na okno/ a už jenom čekali. Ale trochu jsme se obávali - dopis tam ležel celý týden a tak jsme měli dost času popřemýšlet, co je asi špatně, v čem máme rezervy a co napravíme. A potom už konečně byl tu. Děti byly překvapené, že pod stromečkem našly i dárky, o které jsme si nenapsali a tak se přesvědčily, že Ježíšek opravdu vše vidí, protože to byly dárky, které jsme moc potřebovali. Vánoční besídka ale nebyla jen o dárcích, vyzkoušeli jsme si tradiční zvyky - pouštěli jsme lodičky, házeli bačkorou, rozkrojili jsme jablíčka /byla všude hvězdička/ a celé dopoledne a po celý zbytek roku jsme zpívali koledy, pozorovali výzdobu v oknech domů, výloh obchodů, postavili jsme si Betlém a mlsali cukroví od maminek. Děkujeme rodičům, že Ježíšek si vzpomněl i na paní učitelky. V krásné atmosféře, klidu a pohodě se nesl celý adventní čas v Mateřince. 

Tříkrálová sbírka v Mateřince - odstartovala nový rok. Na Tři krále o krok dále... a tak podobně - v podobě Tří králů jsme obešli celé město, popřáli všem hodně zdraví, štěstí, dlouhá léta a opravdu nám udělalo radost, že jsme na tvářích lidí kolem nás viděli úsměvy, dojetí a dokonce jsme si i vykoledovali - nakoupili jsme ptačí zob pro ptáčky a pravidelně jim v parku přes zimu přilepšujeme. Děkujeme.

 Naše tělo, naše zdraví - to nás baví. V týdenním projektu jsme si zopakovali co uděláme, abychom rostli zdravě. Protože děti projevily velký zájem a doslova hltaly všechny informace, na závěr jsme se vypravili do Hradce Králové na interaktivní výstavu - MOJE TĚLO -. Zde si ověřily svoje vědomosti, uplatnily své poznatky a mnoho dalších informací získaly. První zastávka byla v mozku - kam jsme všichni zalezli a řídili naše tělo z pohledu smyslů - hmatu, sluchu, čichu, zraku. Na druhé zastávce jsme se seznámili s tělem- kostrou, svaly, vnitřními orgány a rentgenem. Kostra se dětem líbila a proč hýbeme končetinami, hlavou, trupem - už také víme - máme klouby, vazy. Bez kostry by z nás byli hadrové panenky. Na dalším stanovišti jsme se zastavili u srdce a dětem se moc líbilo jak bije. Proč ho v těle máme? Jak putuje krev v našem těle přes srdce - to vše jsme viděli. Nechyběla zastávka s dýchací soustavou - jak pracují plíce si děti vyzkoušely.  Zeptejte se dětí, jak je to s trávicí soustavou - to bylo smíchu - co myslíte, že se jim líbilo nejvíce? A nakonec se děti sešly na operačním sále a operovaly - a nebylo to vůbec jednoduché - no, nechtěla bych být v roli pacienta!!?

Masopust držíme - nic se nevadíme, pospolu... KARNEVAL V MATEŘINCE - začalo to návštěvou Muzea - Od Masopustu po Velikonoce. My jsme si výstavu rozdělili na dvě návštěvy a na ty Velikonoce se zaměříme, až se skutečně přiblíží. Prošli jsme výstavu a dozvěděli se, proč Masopust slavíme, jaké masky potkáme, co je to zabíjačka a co to znamená půst. Potkali jsme i Morenu, kterou si ve školce také i letos připravíme. Na závěr si děti vyrobily masky pejska a hurá do školky na oběd. Po celý týden jsme si na Masopust hráli, vyrobili jsme si jitrničky, koláče, shlédli pohádku z cyklu "Chaloupka na vršku" - Jak to bylo o Masopustu, naučili jsme se básničku........ a na konci týdne nás čekal karneval - dopoledne plné her a soutěží. Děkujeme rodičům za spolupráci.

Jaro je tu a slaví svátek - samozřejmě jsme slavili příchod jara a Velikonoce. I letos jsme se rozloučili s paní Morenou, barvili vajíčka, vyráběli přáníčka.... Hlavně ale jsme využívali počasí k delším vycházkám do přírody, pozorováním, objevováním nového, na pomoc jsme si pozvali i krtka, který nás již jednou navštívil - ze střediska ekologické výchovy s programem - Čistá obec, čisté město... Děti mu pomohly vyčistit okolí rybníčku, poradily kam s odpady a jak šetřit naší přírodu, kterou máme rádi. 

Ten dělá to a ten zas tohle... tento projekt, ve kterém jsme se věnovali řemeslům a povoláním nás moc bavil. Navštívili jsme pana kováře v kovárně, ukázal nám jak se pracuje s kovadlinou, bucharem, ohněm... V poznávání řemesel jsme pokračovali návštěvou truhlárny, kde jsme mohli cítit vůni dřeva, děti poznaly práci s hoblíkem, prohlédly si, co se vše dá vyrobit ze dřeva. Do školky jsme si objednali lavičku na cvičení. Ta se jim moc povedla. Na závěr projektu jsme navštívili DDM s interaktivním vzdělávacím pořadem, kde jsme naše poznatky a vědomosti uplatnili.

Přiblížil se čas zápisů do ZŠ - a tak jsme navštívili ZŠ Strž. Letos se budeme loučit s Adélkou Kukalovou. Abychom ji ten krok usnadnili, rozhodli jsme se školu navštívit. Děti si prohlédly prostory školy, hlavně první třídu. Líbila se jim hlavně tělocvična a tak jsme si domluvili další návštěvu na cvičení. Vyzkoušeli jsme si různá nářadí - trampolínu, můstek, švédskou bednu, žebřiny... Cvičení nazdar - zdar!

I letos jsme jezdili plavat - vody se už nebojíme, řádíme a dovádíme. Díky plavecké škole v Hořicích už se vody nebojíme, bez problému hlavu potopíme, umíme dělat bubliny pod vodou, položit se na vodní hladinu - jako hvězdičky a starší děti už začínají ovládat plavecké dovednosti. Těšíme se na další spolupráci.

Léto už se blíží - svátek všech dětí jsme slavili na koupališti. Čekalo nás dopoledne plné her a soutěží, dopoledne plné legrace. Děti házely do dálky, skákaly v pytli, házely na plechovky, zdolávaly překážkovou dráhu, skládaly obrázky.... největší úspěch měl na závěr skákací hrad.

Sportovní hry na stadionu jsme si nenechali ujít, děti sportovaly celé dopoledne, porovnávaly svoje síly.Vše začalo správnou rozcvičkou na zahřátí svalů a potom hurá na jednotlivé disciplíny - box, přetahování lanem, střelba z luku, jízda na koloběžkách, florbal, skákání na trampolíně, hod do dálky, kroket, hod na koš, překážková dráha.... Dopoledne jsme si užili, protože děti milují pohyb a poznávání nových aktivit.

Přiblížil se konec školního roku a my máme ještě mnoho práce. Nejprve nás čekal školní výlet do Ratibořic, Babiččina údolí. Navštívili jsme zámek, kde nás uvítala komorná a zavedla nás ke kněžně. Museli jsme ovšem znát pravidla slušného chování a poklonu, kterou jsme se naučili. Bez toho bychom ke kněžně nemohli. Zvládli jsme to a tak jsme se ještě seznámili s komtesou Hortenzíí, která nám celý zámek ukázala . Jak se žilo na zámku už víme. Potom jsme spěchali za panem mlynářem do mlýna a vyřídili vzkaz od Hortenzie. Konečná zastávka byla ve Starém Bělidle, kde nás uvítala babička s vnoučaty a prohlédli jsme si jejich chaloupku. Byl to krásný den.

"BEJBY OLYMPIÁDA" je vyhlášená soutěž pro všechny mateřské školy našeho města a okolí. Vydali jsme se porovnat naše síly, protože jme vytrvalí sportovci.  Soutěžili jsme v celkem 6 disciplínách - hod do dálky, hod na koš, skok do dálky, běh na 20m, kroket, překážková dráha. I když jsme se hodně snažili, na výhru to nebylo. Tak třeba za rok.

A je tu konec - to to zase uteklo...loučení s naší předškolačkou Adélkou a přípravy na prázdniny. Při  pasování z předškoláka na školačku se k nám do Mateřinky zatoulala kočka Micka, která se také s Adélkou rozloučila. Jako kdyby věděla, jak má Adélka kočičky ráda. Potom jsme se všichni vydali na cestu kolem světa s hudebním divadélkem "Trsátko". Nechyběla dobrá nálada, tanec, dobré pohoštění a my z Mateřinky vyplouváme na prázdniny na cestu kolem světa.

Prázdninové léto kolem světa pokračovalo pod názvem "Námořníci , na palubu..!" Začalo to výrobou lodě, potápěckým kurzem, sbalením věcí na cestu ...  Celé léto jsme poznávali jiné země, jejich známá jídla, vlajky, obyvatelé zemí a jejich řeč...   Nejdelší zastavení bylo v Africe - máme rádi zvířata... Čas jsme trávili venku v parku, na koupališti, v ZOO, v lese, tak, jak nám počasí přálo. Hlavně jsme si to pořádně užili a vrátili se v pořádku domů.

2017/2018

ZÁŘÍ 2017

Neseme Vám noviny, skončily už prázdniny. 1. září jsme slavnostně otevřeli MATEŘINKU, kde jsme se sešli a přestřihnutím pásky vše mohlo začít. Kapacita MATEŘINKY byla okamžitě naplněna a nás těší Váš zájem. Děti se sešly ve věkovém složení 2 - 5 let, celkem máme zapsáno 10 dětí. V našem výchovném programu se tak můžeme plně věnovat všem dětem, vycházíme z dětské volby, zvídavosti a potřeby objevovat. Našim cílem je dětem zajistit pocit bezpečí, vytvářet motivující prostředí a přátelskou atmosféru, rozvíjet pohybové, estetické a komunikační dovednosti dětí. No a co by to bylo za slavnostní otevření, zahájení provozu MATEŘINKY bez pořádného občerstvení a dárku na památku.  Děti si pochutnaly nejvíce na indiánkách a domů si /kromě jiného/ odnesly pamětní list. Těžko dětem rodiče vysvětlovali, že do školky půjdou zase až  v pondělí. 

Druhou, velkou společnou akcí byla naše účast v Běhu naděje. Humanitární akcí, kterou pořádal DDM Jednička jsme podpořili výzkum nemoci rakoviny. Stali jsme se nejmladšími účastníky této akce a děti to zvládly na výbornou. Běžely jak o závod a paní učitelky měly co dělat, aby jim stačily.

Závody nás baví, soutěžíme, sportujeme, vždy i něco vyhrajeme !! Jedním takovým závodem byl "Běh spadaným listím". Tadeáš Ulvr získal 2.místo, Honzík Štefáček 3.místo z celkového pořadí 13 dětí v I.kategorii  ze všech MŠ našeho města. Patří jim velká gratulace.

Tajemství podzimního lesa - název výtvarné soutěže konané DDM, které jsme se zúčastnili a z celkového počtu 78 prací jsme získali 3.místo - s Podzimníčkem od Tadeáše Ulvra v kategorii MŠ. Gratulujeme.

Drakiáda na Zvičině. Jedno sobotní odpoledne jsme se sešli s rodiči a dětmi na Zvičině. V MATEŘINCE jsme vyrobili draka a hurá na kopec. Vybrali jsme si ten nejvyšší v našem okolí a závody draků mohly začít. Akci pořádal DDM u příležitosti ukončení letní turistické sezóny Podzvičinsko. Hrála hudba, mlsalo se a dokonce vše pozoroval drak z pohádky, který procházel mezi dětmi. Nebáli jsme se ho, vyfotili jsme se a potom už jen čekali na výsledky. A hurá - získali jsme DIPLOM za vlastnoručně vyrobeného draka. To bylo ale krásné odpoledne. Děkujeme rodičům za spolupráci a účast.

Martin jede na koni, všichni se mu pokloní. Pošlete tu zprávu dál, že už přijel bílý král. V MATEŘINCE  se zajímáme o naše tradice a nechyběl příjezd Martina na bílém koni. Nejenže známe tuto tradici a děti už vědí, proč pečeme husu právě na Martina, ale dozvěděly se i o dalších pranostikách - vyrobili jsme si sněhové vločky /práce s nůžkami nám moc nejde - budeme trénovat/, na Martina jsme si zahráli, zacvičili, naučili jsme se písničku o koníkovi, shlédli jsme pohádku "O koníkovi Ferdovi", koníky a husy jsme si namalovali a koníky si děti vyrobily - odjely na nich domů. Ale na závěr jsme si na Martina opravdu zahráli a naše poznatky jsme uplatnili při návštěvě městského útulku, kde jsme se o koníky postarali, vyhřebelcovali, nakrmili a nakonec se děti povozily. Zvládly to úplně všechny.

Od svatého Martina nám zbývá už jen kousek do Vánoc a v době adventní se snažíme pro děti připravit takový program, aby jim čas pěkně ubíhal. Podle adventních kalendářů, kde na děti čekala drobná překvapení až po pohádkový adventní kalendář - s pěknou pohádkou před spaním děti sledovaly blížící se Vánoce. Advent jsme zahájili v Mateřince společným výletem s rodiči a vypravili jsme se na zámek, kde jsme se společně do doby adventní naladili. Stali jsme se prvními návštěvníky večerní prohlídky v Hrádku u Nechanic, kde na nás dýchla nádherná atmosféra. Hned u vchodu nás přivítali andělé a společně jsme si připomněli, jak se slavily Vánoce dříve,  s lidovými tradicemi, zvyky a pořekadly. Kouzlo Vánoc se nám tak trochu vytrácí - je to hlavně i počasím, chybí nám bílý, jiskřivý sníh, obchody jsou přeplněné zbožím, úbytek denního světla nám nahradí elektřina. Těžko si dnes  dovedeme představit, jaké pocity museli lidé dříve zažívat v souvislosti s nedostatkem denního světla během zimy. Toto období v lidech vyvolávalo čas k zastavení, rozjímání, zklidnění - nebylo kam spěchat. Je to velká škoda, že naše současná podoba Vánoc sklouzla do materiální honby za dárky, dobrým jídlem a pitím. I u nás v Mateřince se hodně pracovalo, připravovali jsme se na příchod Mikuláše a nakonec i Ježíška. Začalo to velkým úklidem, výzdobou, ustrojením stromečku na náměstí. Vyrobili jsme přáníčka pro své nejbližší, v keramice si děti vyrobily čerty, svícny a zvoneček. Hlavně začalo velké fotografování - jako dárek pro rodiče. Společnou andělskou fotografií jsme vykouzlili úsměv na mnoha tvářích kolem nás. Příchod Mikuláše s čertem a andělem už tak veselý nebyl, ale nakonec si všechny děti dárek od Mikuláše vzaly a slibovaly..... Protože čas rychle ubíhal, napsali jsme dopis Ježíškovi, ozdobili stromeček ve třídě a nezapomněli jsme ani na zvířátka. V parku jsme ozdobili stromeček ptáčkům a veverkám, do útulku jsme zanesli dobroty pejskům a koníkům.  A potom už nastalo velké očekávání - zda ten Ježíšek přijde?? A přišel a udělal nám radost. My jsme na oplátku potěšili rodiče - odpoledním vystoupením na vánoční besídce. Popřáli jsme si hlavně zdraví, pohodu a klid v době vánoční a v novém roce nashledanou !

My Tři králové jdeme k Vám, štěstí, zdraví vinšujeme Vám. Po vánočních prázdninách jsme se sešli v plném počtu a děti se nám svěřovaly se zážitky. Všude v rodinách naděloval Ježíšek, děti byly plné dojmů a nás těší, že se do školky dostavily radostně a už se prý nemohly dočkat. Vyrobili si královské koruny a za Tři krále se přestrojily. Ve spolupráci s rodiči jsme navštívili jejich pracoviště a tak jsme si i hodně vykoledovali. Všem kolemjdoucím jsme popřáli hodně zdraví, štěstí, dlouhá léta. Děkujeme rodičům za spolupráci a o tom, co si koupíme za získané korunky se hned v pondělí poradíme. Komu můžeme pomoci? Komu uděláme radost? Nechte se překvapit.

KAŠPÁRKOVÁNÍ - po návštěvě Muzea na výstavě "Ze života loutek" jsme se zúčastnili soutěže, kterou Muzeum vyhlásilo pro všechny návštěvníky této výstavy. Museli jsme splnit a vyřešit úkoly, které na nás čekaly už ve výstavní síni a potom i ve školce. Vyrobili jsme společnými silami KAŠPÁRKA, který nás provázel celou soutěží. A VYHRÁLI JSME. Ceny jsme převzali v MATEŘINCE, kam jsme pozvali pracovníky Muzea. Děkujeme za milou návštěvu a ceny, které nám přinesli. Výstava se nám moc líbila a už se těšíme na další.

KARNEVAL ve školce jsme zahájili na konci ledna, kdy nám venku počasí vůbec nepřálo, zima nepřicházela a tak jsme se místo radovánek na sněhu, radovaly ve školce. Přípravy na karneval probíhaly celý týden. Nejprve jsme se seznámili s tradicí Masopustu, pracovali jsme s knihou Český rok, vytvořili jsme z modelíny jitrnice a koláče, vyzdobili třídu a děti si vyrobily šaška z nafukovacího balónku, které nám zdobily třídu. Potom už přišel čas na karnevalové veselí, tanec, soutěže a hry. Pozvali jsme rodiče, sourozence... na setkání s muzikanty, které jsme pozvali k nám do Mateřinky. O zábavu se postarala agentura BRNO, Ivan Urbánek, který bavil nás všechny poslední den karnevalového veselí. Děkujeme rodičům za spolupráci.

NÁVŠTĚVA ZUŠ - od karnevalového veselí a po návštěvě muzikantů jsme se společně s dětmi zamysleli, co vlastně musíme udělat pro to, aby se z nás muzikanti stali. Hodně jsme se dozvěděli už od pana dirigenta a skladatele Ivana Urbánka při návštěvě v Mateřince. My jsme se ale vydali na návštěvu do té velké školy, kde se děti učí hrát na hudební nástroje. U dveří nás už vítala paní zástupkyně Vladimíra Matušková s paní ředitelkou Mgr.I.Černou. Připravili pro nás krásný, naučný dopolední program, kdy jsme se seznámili s prostory školy, poslechli jsme si i žáky ZUŠ s hrou na flétnu a akordeon. Pan učitel Jan Prouza děti seznámil s nástrojem a hrou na akordeon podrobněji, dokonce si děti vše vyzkoušely. Pan učitel  Stanislav Bihari dětem zahrál na violoncello a Alex se rozhodl vyzkoušet hru na něj za každou cenu. Nakonec jsme si i zazpívali české národní písničky. V učebně žesťových nástrojů jsme mezi dětmi objevili i talenty, kterým se podařilo na nástroje zahrát. Vyzkoušely si trumpetu, bicí nástroje, lesní roh a poslechly si hru na kontrabas. Velký úspěch měla návštěva tanečního sálu, kde jsme viděli mažoretku, baletku a vše jsme si samozřejmě vyzkoušeli. Ve výtvarné dílně si děti namalovaly obrázek úhlem,  jeden jsme věnovali panu učiteli Prouzovi. Potom již nastal čas rozloučit se, plny zážitků a krásně stráveného dopoledne jsme spěchali na oběd. Mńam. Moc děkujeme vedení školy za spolupráci, za naučný program, který se nám všem moc líbil.

TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE... název projektu, ve kterém jsme se snažili dětem přiblížit práci a řemesla nás dospělých. Jak jinak, než prožitkem, kdy jsme práci pozorovali, v námětových hrách děti  ve školce své postřehy a znalosti uplatnily, o řemeslech jsme si před spaním pravidelně četli, naučily se  písničky a básničky - nejvíce se dětem líbila Kominická. Děti si postavily komín  z krabic a také ho i pořádně štětkou vyčistily. Řemeslům jsme se věnovali i ve výtvarných chvilkách, pracovních listech a troufám si říci, že děti získaly mnoho poznatků a už mají jasno - "Čím budu, až vyrostu?"  Společně jsme navštívili kováře, švadlenu, kuchaře a kuchařky, prodavačky, muzikanty a dirigenta v podání herce pana Ivana Urbánka, učitelé v ZUŠ. Tímto ještě jednou  všem děkuji, že nám umožnili s dětmi navštívit jejich království a přejeme ať se daří, ať nás všechny práce baví- protože my už víme, že "BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE".

SNĚHULÁK -  na toto téma byla vyhlášena soutěž DDM Jednička, které jsme se zúčastnili. Vyrobili jsme společnými silami sněhuláka z natrhaných papírků, které děti lepily na nafouknuté balónky. Sněhuláka jsme postavili na lyže a poslali do Jedničky na výstavu. A hurá - vyhráli jsme 2 místo. Teď nám zdobí třídu, ale dlouho Už nebude, protože "MY UŽ VŠICHNI TRALALA, STARTUJEME DO JARA".

Sportovcům my fandíme, k tomu ještě cvičíme - ano, ano - OLYMPIÁDA VE ŠKOLCE. Protože jsme našim sportovcům fandili, počítali medaile a hlavně jsme i sportovali - začalo to všechno tím, že jsme se postupně seznámili s mapou světa, složili jsme si velké puzzle, využili jsme globus a olympijské kruhy jsme si namalovali. Potom už nás zajímalo, kde se tolik sportovců vzalo? Odkud přijeli?  Protože víme, že zúčastnit se mohli jen ti nejlepší. A proto ty barvy kruhů, děti se seznámily s jednotlivými kontinenty a vy se jich můžete zeptat, jakou barvu má Evropa, v které žijeme? A jakou Austrálie, kde jsou ti klokani? A co Amerika - kde žijí i Indiáni? A zbývá ještě Asie a Afrika - kde žijí černoši....Naučili jsme se básničku - Modrá, černá, červená, k tomu žlutá , zelená - co to všechno znamená? A to vše probíhalo formou metody NTC - Mensa, která nám napomáhá si vše zapamatovat, naše hlavinky nastartovat, aby nám to myslelo  ještě lépe než teď, hlavně ve škole. 

Školička bruslení probíhala v Mateřince v měsíci ledna a února a zapojily se skoro všechny děti. Někdo stál na bruslích úplně poprvé a my jsme se nestačili divit, jaké pokroky děti dělaly a jak vše s nadšením zvládaly - i když zpočátku se nacházely více na zemi, než na bruslích. Děkujeme tatínkovi Kačenky Hamerské za pomoc, vedení a odvoz. Už teď si vytipoval děti na hokej a nás to samozřejmě moc těší. Nemohli jsme si proto nechat ujít vystoupení lední revue "Lotrando a Zubejda". Všem zúčastněným patří obrovský dík, je to spousta hodin nácviku a dobrovolnictví, bez kterého by nic takového nebylo možné uskutečnit. Dětem se pohádka líbila a hlavně dokázaly ocenit, jak je důležité nevzdát se a pilně trénovat. 

Morenu pryč neseme, už ji tady nechceme, už nemůže choditi, musíme ji nositi... Morenu jsme vyrobili z papíru, protože jsme vsadili na jistotu, aby pěkně hořela a už se k nám znovu nevrátila. Po zapálení a za velkého křiku skončila v Labi a dlouho jsme pozorovali, jak od nás odplouvá - do moře? Tak snad se už nevrátí a přijde tolik očekávané jaro, které brzy slaví svůj svátek Velikonoce. A tak honem zpátky do školky, čeká nás mnoho práce.

SAFARI PO SAFARI, TRADIČNÍ PUTOVÁNÍ SE ZOO ZA POZNÁNÍMjsme si nemohli nechat ujít, protože máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá a ZOO navštěvujeme moc rádi. Děti zvládly celou trasu dlouhou 6 km a samozřejmě zbyl čas i na dětské hřiště. Úkoly děti plnily po celou cestu a odměna ve formě medailí a časopisů je potěšila. 

Čáry, máry, ratata, ať jsou z Vás dnes košťata... kouzla se podařila a tak jsme se sešli na pahorku v parku, kde na děti čekalo zábavné dopoledne plné her, soutěží a kouzel. Vše začalo už od rána ve školce, kde jsme se naučili zaříkávadlo, nasedat a létat na koštěti, s košťaty jsme si zacvičili a odletěli do parku. Děkujeme rodičům za krásné kostýmy, které dětem připravili.

Vyšli jsme si na med... s jarním obdobím se nám park mění před očima stále více, kvetoucí stromy a keře lákají včelky a hmyz, který rádi pozorujeme. A těch sluníček - pampelišek na zemi. Vyrazili jsme na sběr a pěkně podle receptu jsme nasbírali 400 květů / děti počítaly po 10/ a ve školce jsme se pustili do práce. Pampelišky jsme vykoupali ve dřezu, naložili do hrnce, přidali jsme citrón a cukr, a vařili. Druhý den jsme mlsali a moc nám chutnal. Sladíme si čajík a jogurt s mixiíkem. Mňam.

Lesy slaví také svůj svátek - nenechali jsme si ujít oslavu a les jsme navštívili. Autobusem jsme dojeli do Hájemství, kde na nás čekalo plno překvapení, zážitků, her, soutěží a poznatků. Seznámili jsme se s ptáčky a jejich bydlením, ochutnali uvařené, bylinkové čaje / jahodník, kopřiva, smrček.../, děti se svezly na koních, uklidily od odpadků kousek lesa, seznámily se s Baronem - tažným koněm, prohlédly si traktor, pozorovaly práci s motorovou pilou a mnoho dalšího. To bylo krásné dopoledne. 

Svátek rodiny - pozvání do Mateřinky  přijali rodiče, prarodiče, kamarádi, sourozenci... a vše mohlo začít. Poslali jsme Barunku napřed, aby všechny uvítala, drželi jsme ji palce, aby to nespletla. Uvítala všechny, hlavně také děti, dlouho ale nepovídala, protože čas letí. Popřála Všem krásný den, aby se jim líbil ten náš program malý, s láskou jsme ho pro ně připravili. Zahráli jsme si na kytičky, na děti a rodiče, nechyběly básně a písně, pohádka i taneček, nakonec i malý dáreček.

Návštěva zvířecích maminek - kozy mají kůzlátka, slípky mají kuřátka, kočky mají koťátka .... to už všechno víme, ale jak se o ně postaráme ? Jak to dělají zvířecí maminky? Navštívili jsme městský útulek a vše jsme pozorovali, kůzlátka jsme si i pochovali, pomohli jsme s úklidem, děti jim navezly slámu a nakonec je i nakrmily. Malá kůzlátka a jehňátka byla roztomilá, některá trochu i divoká, jako všechna mláďátka. Ty naše jsou nejhodnější po obědě na lehátku. A už honem na oběd, vrátíme se zase zpět. 

A hurá na výlet...pojedeme do pohádky do Hradce, bude velká legrace!! Navštívili jsme divadlo Drak, pohádku "Včelí královna" , protože si v našem třídním plánu o včeličkách povídáme. Pohádka se nám líbila, protože v této pohádce herci použili mnoho zvukových, světelných efektů, vše se odehrávalo v úle, zopakovali jsme si tím život a úlohu včeliček, k čemu mají žihadla, kdy je použijí, co je nejlepší na zmírnění bolesti při bodnutí, co se potom stane s včeličkou? Jak poznají včelky vetřelce? A kdo klade vajíčka? Nakonec se nám včelí královna představila a byla nádherná. Po pohádce si děti návštěvou Labyrintu na nové scéně vyzkoušely roli režiséra, herce, zvukaře, prohlédly si mnoho loutek, mohly loutky přestrájet, v bludišti zase bloudit, ale cestu zpátky našly všechny a už honem k autobusu do školičky na oběd. Cestou jsme se zastavili na kafíčko, na limču, děkujeme panu Vopálkovi /řidičovi autobusu/ za občerstvení, na které nás pozval. To byl ale krásný den ! 

Sportování - to nás baví... dopoledne strávené na stadionu byla správná volba. Všechny děti se se zájmem zapojily a měly možnost vyzkoušet si i takové sporty, které znají pouze z obrázku nebo televize. Vše začalo rozcvičkou, zahřáli jsme svaly a už hurá na to. Postupně jsme obešli stadion, kde jsme si vyzkoušeli - hod do dálky, skok z místa, vrh koulí, házení oštěpem, diskem, šipkami, skákání v pytli, překážkové dráhy, běh přes překážky, skok na trampolíně, box, přetahování s lanem, golf, kuželky.... Děti byly ve svém živlu a samozřejmě chtěly stihnout co nejvíce. K tomu všemu vládla na stadionu fair play nálada a i když se někomu něco nepodařilo, vůbec nám to nevadilo. My už totiž víme, že za úspěchem stojí  vytrvalost, píle - zkrátka -  Bez práce nejsou koláče.

Cool fest 2018 - Studentský festival jsme si nenechali ujít a vypravili jsme se na pohádku "Opička Žofka", humornou pohádku Miloše Macourka o zvířátkách, které mají starosti - s návštěvníky, kteří jim nedají pokoje.  Děkujeme studentům Mezinárodní konzervatoře Praha za pěkné vystoupení, plné písniček, ale i poučení. Divadlo se hrálo venku v přírodě a děti si po celou cestu do školky vypravovaly své zážitky. Někomu se líbil slon, jinému klokan... nám program pěkně zapadal do třídního plánu, kdy jsme celý týden věnovali zvířátkům - právě ze ZOO. A ještě něco na závěr - je fajn mít okolo sebe tolik mladých lidí, zapálených pro svou práci, bylo nám s nimi moc dobře.

"Celé Česko čte dětem" - do projektu jsme zapojeny od začátku školního roku a přečtené knihy zapisujeme poctivě do čtenářského deníku. Nyní probíhá vyhodnocení celého projektu - hlavně čtenářských deníků v knihovnách na celém území ČR. Tak jsme se též vypravili do knihovny, kde jsme potkali princeznu, která nejen vše zkontrolovala, ale přečetla nám i pohádku a nakonec nám za vzorný deníček / s namalovanými obrázky od dětí/ darovala knihu. Děkujeme.

"Bejby olympiáda" - zúčastnili jsme se jednoho červnového dopoledne v DDM - vše začalo slavnostním nástupem, zapálením olympijského ohně a slibem. Následovalo 6 disciplín, kde se naše družstvo snažilo o co nejlepší výsledky v hodu do dálky, hod na koš, skok do dálky z místa, běh na 20m, překážková dráha, kriket /tady musíme ještě hodně potrénovat/. Stali jsme se nejmladšími účastníky olympiády, protože byla vyhlášena pro děti od 5 let. Přestože se děti moc snažily a patří jim velká pochvala, na vítězství to nestačilo. Ale má to jednu velkou výhodu - za rok už budou chytřejší, silnější a určitě úspěšnější. 

Přiblížil se konec školního roku a v Mateřince se nejen bilancovalo, ale hlavně i slavilo. Mateřinka slavila své první narozeniny a všichni jsme si to pořádně užili. Nechyběla výzdoba, pozvánky, dárečky a samozřejmě i dobroty. A co by to bylo za oslavu bez pořádné písničky. Pozvali jsme tedy Lídu Helligerovou, která ve svém představení poslala děti na prázdniny za dědou a babičkou. Jenže, než mohly děti odjet, čekala nás ještě jedna povinnost - rozloučit se s našimi předškoláky - Emilkou a Bárou, které nastupují po prázdninách do školy. Musely se ale ovšem vypořádat s nezvanou návštěvou, která k nám zabloudila, s čarodějnicí Elvírou. Nakonec  vše dobře dopadlo, holčičky jsme pasovali na školačky a hurá na prázdniny. Pochutnali jsme si na dortu, koláčích, ovocných pohárech, chlebíčcích ... -, zkrátka vše, co by  na pořádné oslavě nemělo chybět. Byl to rok plný zážitků, her, radosti a výletů, podpory ze strany rodičů a příznivců naší Mateřinky. Všem moc děkujeme a přejeme dovolenou plnou sluníčka, pohody a odpočinku. 

Prázdninové indiánské léto v Mateřince si děti i my učitelky z Mateřinky hóóódně užily. Nejenom, že se děti seznámily s životem Indiánů, zemí - kde bydlí, pracovali jsme s mapou, interaktivní tabulí, na Indiány jsme si i zahráli a nechyběl karnevalový týden, hledání pokladu, plavba kánoí ... .  Počasí nás přímo vybízelo prožít prázdniny venku, v přírodě, na hřišti i v parku. Naše výlety se vydařily, nejvíce se dětem líbily návštěvy Za vodou, kde našly i ten poklad. Samozřejmě nechyběla ani koupačka a opalovačka. Děkujeme i touto cestou paní Bořkové, která se o nás hezky starala.

TOP